ABD’de doğalgaz fiyatları 14 yılın tepesinde

ABD’de doğalgaz fiyatları 2008’den bu yana birinci sefer 10 doları aştı. Uzmanlar fiyat artışının, talebin yüksek olması ve Rusya’nın Avrupa’ya sağladığı arzı kısmasından kaynaklandığını belirtiyor.

ABD’de doğalgaz fiyatları 14 yılın doruğuna çıkarak birinci sefer 1 mmbtu için 10 doları gördü.  Bu sayı, bin metreküp gaz fiyatının 370 doları aştığını gösteriyor.

Market Watch’un haberine nazaran, Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık şirketi ING’deki güç analisti grubu, doğalgaz fiyatlarındaki hareketi Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru sınırındaki akışı durdurma kararına bağladı.

Rus güç devi Gazprom, 31 Ağustos’tan itibaren Kuzey Akım 1 boru sınırından akımları bakım nedeniyle üç gün durduracağını duyurmuştu. ING analistlerinin kaleme aldığı notta, “piyasa için asıl telaş, akışların bu devirden sonra devam edip etmeyeceği” tabirleri yer aldı.

‘RUSYA’NIN ARZI KESMESİ ARTIŞTA TESİRLİ OLDU’

Kanada merkezli SIA Varlık İdaresi’nde baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, ABD’de ağustos-eylül devrinde tarihi olarak kasırgalardan kaynaklanan potansiyel arz kesintileri ve yaklaşan kış dönemi nedeniyle doğalgaza talebin güçlü olduğunu belirtti.

Ancak Cieszynski, bu yıl Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz arzını kesmesinin problemlerin ortaya çıkmasında kıymetli bir faktör olduğunu lisana getirdi.

Dow Jones piyasa bilgilerine nazaran eylül vadeli doğalgaz fiyatları gün içinde bir milyon İngiliz termal ünitesi başına 10 doların üstüne, ya da bin metreküp başına 370 dolara kadar çıktı. Bilgiler 2008’den bu yana doğalgaz fiyatlarının en yüksek düzeye çıktığına işaret ediyor.

FİYATLAR İKİ AYDA YÜZDE 70 ARTTI

CNN’in haberine nazaran, doğalgaz vadeli fiyatları, haziran sonundan bu yana yüzde 70 yükseldi. Covid-19 nedeniyle ABD iktisadının birçoklarının kapandığı Haziran 2020’de doğalgazın bir milyon İngiliz termal ünitesi başına fiyatı 1,48 dolardı. O günden bu yana fiyatlar yüzde 525’ten fazla arttı.

Yüksek yaz sıcaklıkları Amerikalıları klima kullanmaya zorladığından yaz devrindeki fiyat artışının bir nedeni de talebin artması.

Japonya merkezli Mizuho Securities’de güç vadeli süreçlerinden sorumlu lider yardımcısı Robert Yawger, arzın talebe yetişemediğini belirtti. Stok düzeylerinin tarihî ortalamaların altında olması da ABD doğalgazı için sorun teşkil eden ögelerden biri.

ABD’DE FİYATLAR AVRUPA’NIN ÇOK GERİSİNDE

Öte yandan, Avrupa’da bin metreküp doğalgaz fiyatı bu hafta 3 bin dolara yaklaşırken, ABD’de fiyatlar Avrupa’nın epey gerisinde seyrediyor.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören eylül vadeli gaz kontrat fiyatı, bin metreküp için bugün 2900 dolara yakın seyrediyor

Related Posts

Alarko Holding borsada kendi hisse senedini aldı

Türkiye’nin köklü holdinglerinden AIarko Holding, küçük ortaklarının menfaatlerinin korunması ve sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak …

Ağustosta 346 milyar lirayı karttan çektirdik

Artık toplumca cebimizde daha az para taşıyor ve ödemelerde nakit kullanıyoruz. Artık daha çok kartlardan para çektirerek ödemeleri yapar hale …

Analist Çıldırdı: Binance’deki Bu Altcoin 10x Yapabilir!

Bir kripto para analisti, hala geçtiğimiz aylarda yaşanan çöküşüyle gündeme gelen altcoin projesine yönelik yükseliş tahmini yaptı. Analistin …

Küba’nın tamamında elektrikler kesildi

Karayiplerde bir ada ülkesi Küba’da, Ian Kasırgası’nın etkili olması nedeniyle ülkenin tamamında elektriklerin kesildiği açıklandı. Enerji ve …

Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi

Silikon Vadisinde kazandığı tecrübeleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı …

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı: Takviyeler hayli mutlu etti

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yüksek maliyet artışlarından ötürü enflasyonun üst istikamette …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.