ABD’li senatörler, TikTok yasağına destek vererek iki partili yasa teklifi sundu

ABD‘de Demokrat senatör Mark Warner ve Cumhuriyetçi senatör John Thune‘un liderliğindeki 12 senatör, Başkan Joe Biden‘a ve Ticaret Bakanlığı’na, TikTok dahil, Çinli şirketlerle ilgili düzenlemelerin yapılması ve yaptırım uygulanması için daha fazla yetki veren yasa tasarısını gündeme getirdi.

Bilgi ve İletişim Teknolojilerini Riske Atan Güvenlik Tehditlerinin Ortaya Çıkmasını Kısıtlama Yasası (RESTRICT Act) adını taşıyan tasarıda, milletvekilleri Tammy Baldwin, Deb Fischer, Joe Manchin, Jerry Moran, Michael Bennet, Dan Sullivan, Kirsten Gillibrand, Susan Collins, Martin Heinrich ve Mitt Romney’nin imzası bulunuyor.

Warner, yasa teklifiyle ilgili yaptıkları basın toplantısında, sosyal medya şirketlerine ilişkin düzenlemelerin Rusya, Kuzey Kore, İran, Venezuela ve Kübalı şirketlere de uygulanabileceğini kaydetti.

BEYAZ SARAY TASARIYI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı yazılı açıklamada, senatörlerin RESTRICT Act tasarısını desteklediklerini bildirdi.

Sullivan, söz konusu tasarının ABD hükümetine, yabancı hükümetlerin ABD’de faaliyet gösteren teknoloji şirketlerinin Amerikalıların hassas verileri ve ulusal güvenlikleri için risk oluşturacak şekilde istismar edilmesini önleme yetkisi verdiğini belirtti.

Bilgi iletişim teknolojilerinin Amerikalıların yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkati çeken Sullivan, “Tasarı bugün karşı karşıya olduğumuz tehditleri ele almamıza ve gelecekte bu tür risklerin ortaya çıkmasını önlememize yardımcı olacaktır” ifadesini kullandı.

Sullivan, söz konusu yasa tasarısını Başkan Biden’ın masasına göndermek için Kongreyi hızla harekete geçmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir