Ali Karahasanoğlu yazdı: “Gemilerimiz limanda” diyordunuz, artık niçin suspus oldunuz?

İşte Ali İhsan Karahasanoğlu’nun bugünkü köşe yazısı:

İki aydır, CHP’li yönreticilerden, İyi Partililere kadar..

DEVA’lılardan, Gelecek Partililere kadar..

Hemen hepsinde, ağız birliği etmişçesine bir söylem vardı..

Kendileri de bu söyleme inanmıyorlardı ancak..

Dillendiriyorlardı..

Neydi o telaffuz?

“ABD tarafından zılgıtı yiyen Türkiye, artık Akdeniz’de sondaj gemilerini görevlendirmiyor. Tamirat-bakım numarası ile, limana çekti, bekletiyor..”

Bir yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, “Hiç Cumhurbaşkanlığı makamındaki şahsa yakışıyor mu? ‘Eyyy ABD’ diyerek, dış siyaset oluşturulur mu?” diyorlar..

Bir yandan da..

“Eyy ABD” diye kelama başlayan Cumhurbaşkanı’nın, ABD’den gelen istek üzerine, sondaj gemilerini limana çektiğini iddia ediyorlar.

Çelişki büyük..

Ama bunlarda utanma yok ki..

Ayak üstü on tane palavra söylüyorlar..

“Üç bireye bile inandırsak, kârdır” diyorlar..

Söyledikleri palavra nasıl tescillendi?

Dün prestiji ile, Abdülhamid Han sondaj gemisinin 2,5 aylık çalışmanın akabinde hazır hale getirilerek birinci misyon yerine uğurlanması ile..

Muhalefetten siz, “Mevcut sondaj gemilerimize ilaveten bir tane daha alsanız ya.. Yeni sondaj gemisini, kısa müddette bakımlarını yapıp.. ABD istemese de.. AB itiraz etse de.. Yunanistan mırın kırın da etse.. Akdeniz’de yeni vazife alanına sevkedin” diye bir talep duydunuz mu?

Ben duymadım.

Ama bu icraatı keder edinen.. 

ABD’ye karşın.. AB’ye karşın.. Yunanistan’a karşın.. Hatta içimizdeki hainlere karşın.. İçimizdeki ABD sözcüsü haline dönüşmüş, algı operasyoncularına karşın..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni sondaj gemisini de, filosunun teknik açıdan en donanımlısı ve en uzunu olarak hidrokarbon arama çalışmalarına başlattı.

Şimdi muhalifler bir özür dilerler mi sanki?

“Biz ‘ABD’den zılgıt yenildi, sondaj gemileri limana çekildi’ şeklinde açıklama yaptık fakat.. Oysa gerçek o denli değilmiş.. Özür dileriz” derler mi?

Aslında gerçeği çok net olarak tanımlamamız gerekir..

AK Parti’den evvelki periyotlarda onlarca sondaj gemimiz vardır da.. AK Parti iktidara gelince, bunları fonksiyonsuz hale getirmiş olur.. Son gemileri de, bakım münasebeti ile limana çekmiş olur..

Muhalefetin de, bu türlü bir konjonktürde, her türlü iddiayı kamuoyu ile paylaşma kapsamında, “Gemilerin limana çekilmesinin sebebi neydi” diye sorgulama yapması, haklı bir tenkit olurdu..

Ama, AK Parti öncesinde, zati Türkiye’ye ilişkin sondaj gemimiz yok..

Muhalefetin bu türlü bir savı, bu türlü bir talebi de yok..

Onlar, “Bastır parayı, yabancı şirketlerin gemileri gelip arasınlar. ‘Bulduk’ derlerse, ne âlâ.. ‘Bulamadık’ derlerse, kirasını verir, cepten harcarız. Bu işler böyle” modunda, şampanyalarını yudumluyorlar..

AK Parti iktidarı ne yaptı?

“Biz yabancı şirketlerin araştırmalarına güvenemeyiz” dedi..

“Kendimize ilişkin sondaj gemilerimiz olmalı” dedi..

Ve bu tarafta adımlar attı..

Karadeniz’de doğalgaz muştusu ile, yapılanın ne kadar gerçek bir adım olduğunu da ispatladı..

Bir derken.. İki derken..

Şimdi 5 gemi ile..

Yabancılara bağımlı olmaktan kurtulduk..

Kendi deniz alanımızda, kendi gemilerimizle aramalarımızı yapıyoruz..

Birileri de, kıskançlığını sürdürerek, itirazlarına itirazlar ekliyorlar..

Karadeniz’de bulunan doğalgaz için, “Çıkarılması çok masraflı. Zati 7 yıldan evvel çıkmaz. Çıksa da, Türkiye’nin kederine derman olmaz” diyenler..

“En erken 7 yıl” diye söyledikleri kullanıma başlama mühletinin, Cumhurbaşkanı tarafından 2023 olarak açıklanmasına, artık tek söz ile itiraz edemiyorlar..

Sadece bu gerçek bile..

Muhalefetin ne kadar iş bilmez olduğunun ispatı değil midir?

AK Parti iktidarı, olmayan sondaj gemilerini almış..

Doğalgazı bulmuş..

Adamlar hâlâ itiraz ediyorlar.

İtiraz ettikleri süreyi de, AK parti 3 yıla indirmiş..

Ama beyhude..

Onlar hala, “Liyakat yok.. Takımlaşma tam gaz.. İsraf zirvede” söylemi ile, muhalefet yaptıklarını sanıyorlar..

AK Parti iktidarının şunun şurasında 7-8 ay sonra konutlara getirmiş olacağı doğalgazı, onlar “2027’de lakin gelir, haydi biraz daha optimist olalım, en erken 2025’te gelir” diye söylemelerinin üzerinden 10 yıl geçmedi..

Şunun şurasında, yalnızca 2 yıl evvel bu telaffuz ile karşımıza çıkan, 6’lı ittifakın üyeleri, bugün bu mevzuda tek söz edemez duruma düştüler..

Ha, şu eleştiriyi de atlamayalım..

Çok önemli bir tenkit idi, “Sondaj gemisi aldınız da.. İçinde çalışanlar Türk mü, bir de ona baksanız ya!”

Evet, hakikaten bu tenkit değerli..

Önemli fakat..

Dün sondaj gemisi bile olmayan Türkiye, bugün sondaj gemisi var ise, içinde yabancı uzmanlar çalışıyor diye, dünden daha geri durumda sayılabilir mi?

Her şeyin bir başlangıcı var.. Ve hakikaten..

Bugün yetkililer, Abdülhamid Han gemisi ile birlikte, o çalışan yabancı sayısının da gemilerimizde gitgide asgariye indiğini açıklıyorlar.. Türk mühendislerin arttığı açıklanıyor..

Tam bu noktada..

CHP’li yetkililerin, bu mevzuda bir açıklama yaptıklarını duyuyor musunuz?

“Yeni sondaj gemimiz güzel uğurlu olsun” diyen bir CHP’liyi duydunuz mu?

Milliyetçi geçinen Âlâ Partililerden birisinin, bilhassa de “IMF’den 6.5 milyar dolar borç alındı” yalanını pişkin pişkin tekrarlayan “profesör” etiketli Düzgün Partilinin yahut yanındakilerden birisinin.. “Allah, büyük Türk milletine, yeni gemimiz ile büyük keşifler nasip etsin” dediğini duydunuz mu? 

Kıskançlıklarından, yeni yeni partiler kurup, “Biz olmasaydık, Tayyip Erdoğan bir hiç idi” diyen muhafazakar partilerin liderlerinden birisinin yahut yöneticilerinin “Allah mübarek etsin” dediğini duydunuz mu?

“AK Parti fabrikaları kapattı, özelleştirmelerle birçok üretim tesisini kapattı” diyenler..

Buyrun, Türkiye’nin ithalatının çok kıymetli bir kısmını, kendi imkanları ile kendi vatanından çıkartma atağındaki kararlılığı hakkında, iki cümle kurar mısınız?

KAYNAK: YENİ AKİT

Related Posts

Galatasaray’ın yıldızı Mauro Icardi ile Wanda Nara’yı zor bir süreç bekliyor! Nara’dan ayrılık sonrası yeni açıklama…

Wanda Nara, geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla Galatasaray’ın Arjantinli forveti Mauro Icardi ile ayrıldıklarını duyurmuştu. “Bu anı yaşamak …

Şili’nin güneyinde 6,1 büyüklüğünde sarsıntı

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü başşehir Santiago’nun 1120 kilometre güneyindeki Ancud’un yaklaşık 142 kilometre batısı olan …

Akdeniz’de deprem: 3.9’la sallandı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz’de Rodos Adası …

İzmit’te belediye şirketlerinin muhasebe kayıtlarını tutma işi AK Parti yöneticisine verilmiş

İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti Belediye Meclisi Küme Başkanvekili Muharrem Tutuş’un ortağıyla geçmiş devirde, belediye …

Stefan Kuntz: Sakatlıklar olmasaydı kadroyu hiç değiştirmeyecektik!

A Ulusal Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, “Öncelikle bu ligi bir kitap olarak görürsek, birinci 4 maç kitabın 1’inci kısmıydı …

Ümit Özdağ’dan FETÖ’nün Göbbels’ine: “Gülen’in Allah’la konuştuğuna inanan salaklar”

FETÖ’nün propaganda sorumlusu firari Cevheri Güven, Ümit Özdağ’ı hedef alan videolar yayınladı.Geçen haftalarda Odatv’ye ve MİT’e kumpas …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.