Alman hükümeti, mali yapısı bozulan Uniper’i kamulaştırmayı planlıyor

Alman hükümeti, Avrupa’yı saran güç krizi sürecinde Finlandiya kamu şirketi Fortum’un çoğunluk payına sahip olduğu Uniper’in kamulaştırılmasını pahalandırıyor.

Alman hükümeti, Avrupa’yı saran güç krizi sürecinde Finlandiya kamu şirketi Fortum’un çoğunluk payına sahip olduğu Uniper’in kamulaştırılmasını kıymetlendiriyor.

Doğalgaz fiyatlarındaki artış ve Rus teslimatlarındaki düşüşle güç durumda kalan Uniper’in yüzde 30 payının Alman hükümeti tarafından satın alınarak mali dayanak sağlanması planı onay kademesinde bulunurken, Berlin, sanayi dalının muhtaçlık duyduğu enerjiyi sağlayabilmek, elektrik üretmek ve konutların ısıtılmasını garanti altına alabilmek için şirketin kamulaştırılması seçeneğini gündemine aldı.

Hükümet, temmuz başında güç kriziyle birlikte güç duruma düşen ve Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı pozisyonunda bulunan Uniper’in yüzde 30 payını alarak, şirkete 7,7 milyar avro sermaye sağlanmasını içeren kurtarma planını kabul etmişti.

Şirketin mali yapısının düzeltilebilmesi için alınan bu kararın, yürürlüğe girmeden evvel Avrupa Birliği ve Uniper hissedarları tarafından onaylanması gerekiyor.

YARDIM KREDİSİ 9 MİLYAR EURO’YA ÇIKMIŞTI

Bunlara ek olarak, Alman Kalkınma Bankası da (KfW) Uniper için nisanda yardım kredisini 2 milyardan 9 milyar Euro’ya çıkarmıştı.

Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı pozisyonundaki Uniper, Rusya’dan artık kâfi ölçüde tedarik sağlayamaması nedeniyle piyasalardan daha yüksek fiyatlardan aldığı gazı, müşterilerine kriz öncesi yapılan mutabakatlar kapsamında çok düşük fiyatlara satmak zorunda kalması nedeniyle mali açıdan sıkıntı bir duruma düşmüştü.

Finlandiya kamu şirketi Fortum, güç şirketi Eon’dan Uniper’in yüzde 46,6’lık payını 2018’de satın almış ve akabinde kurtarma paketi görüşmelerine kadarki süreçte pay hissesini yüzde 77,9’a çıkarmıştı.

Alman emekçi sendikaları, Fortum’un Uniper’i satın almasına ve çoğunluk paylarını almasına karşı çıkarak, şirketin çıkarlarının çalışanlarının çıkarıyla uyuşmadığı gerekçesiyle Berlin’e şirketin çoğunluk paylarını geri alması için davette bulunmuştu.

ENERJİ KRİZİ

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru sınırı üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve eylül başında ise büsbütün durdurmuştu.

Enerji ithalatında büyük oranda Rusya’ya bağımlı olan ve Avrupa’nın en büyük iktisadı pozisyonundaki Almanya, Moskova’nın Kuzey Akım 1 doğalgaz boru çizgisi üzerinden gaz akışını durdurma kararı sonrasında bir güç kriziyle karşı karşıya kalmıştı.

Rusya-Ukrayna savaşına ait kaygılar, güç fiyatları üzerinde üst taraflı baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti de bu kış sanayi çarklarının dönmesini, elektrik temininin kesintiye uğramamasını ve konutların ısınmasını garanti altına alabilmek için siyasetler geliştirmeye çalışıyor.

Ülkenin güç maliyetlerindeki artış, enflasyonu körüklerken, hanehalkı ve şirketler üzerinde de baskıyı artırıyor.

Pahalı güç ve besin, Almanya’da enflasyonu ağustosta tekrar yaklaşık 50 yılın en yüksek düzeyine çıkmasına neden oldu.

Temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta yüzde 7,9’a çıkarak, birinci petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek oranı gördü. (AA)

Related Posts

Alarko Holding borsada kendi hisse senedini aldı

Türkiye’nin köklü holdinglerinden AIarko Holding, küçük ortaklarının menfaatlerinin korunması ve sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak …

Ağustosta 346 milyar lirayı karttan çektirdik

Artık toplumca cebimizde daha az para taşıyor ve ödemelerde nakit kullanıyoruz. Artık daha çok kartlardan para çektirerek ödemeleri yapar hale …

Analist Çıldırdı: Binance’deki Bu Altcoin 10x Yapabilir!

Bir kripto para analisti, hala geçtiğimiz aylarda yaşanan çöküşüyle gündeme gelen altcoin projesine yönelik yükseliş tahmini yaptı. Analistin …

Küba’nın tamamında elektrikler kesildi

Karayiplerde bir ada ülkesi Küba’da, Ian Kasırgası’nın etkili olması nedeniyle ülkenin tamamında elektriklerin kesildiği açıklandı. Enerji ve …

Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi

Silikon Vadisinde kazandığı tecrübeleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı …

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı: Takviyeler hayli mutlu etti

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yüksek maliyet artışlarından ötürü enflasyonun üst istikamette …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.