Araştırma: Çok işlenmiş besinler kanser ve erken mevt riskini artırıyor

CNN’de yer alan habere nazaran, ABD ve İtalya’da yapılan araştırmalarda, çok işlenmiş besinlerin insan sıhhati açısından önemli riskleri beraberinde getirdiği görüldü.

Aşırı işlenmiş besinler ortasında hazır çorbalar, soslar, dondurulmuş pizzalar, hazır yemekler ve sosisli sandviçler, sosisler, patates kızartması, gazlı içecekler, hazır kurabiyeler, kekler, şekerler, çörekler ve dondurma üzere yiyecekler yer alıyor.

ABD’de yapılan birinci araştırma kapsamında 28 yaşına kadar 200 binden fazla erkek ve bayanın beslenme tertibi incelendi.

Aşırı işlenmiş besin tüketimi nedeniyle oluşan kalın bağırsak kanserinin bayanlara göre erkeklerde daha fazla görüldüğü ortaya çıktı.

Araştırmada kalın bağırsak kanseri riskinde cinsiyet farkının nedenleri hala bilinmediği kaydedildi.

Tufts Üniversitesinden Fang Fang Zhang, araştırmada, yoğurt üzere çok işlenmiş süt eserlerinin daha fazla tüketilmesinin bayanlarda kalın bağırsak kanserinin daha düşük görülmesiyle bağının bulunduğunu söyledi.

Zhang, “Az yahut hiç şeker içermeyen tam tahıllı besinler, yoğurt ve süt eserleri üzere kimi çok işlenmiş besinler daha sağlıklı” dedi.

Araştırmada, yoğurt üzere besinlerin daha fazla tüketilmesinin bayanlarda kalın bağırsak kanseri riskini düşürdüğü belirlendi.

Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nden Dr. Robin Mendelsohn, “Kadınlar ‘daha sağlıklı’ çok işlenmiş besinleri seçmiş olabilirler.” dedi.

Buna rağmen, bayanların pizza üzere hazır besinleri daha fazla tüketmeleri halinde kalın bağırsak kanseri riskinin daha da artacağı belirtilirken, erkeklerin çok fazla et, kümes hayvanı yahut deniz eserleri bazlı hazır eserler ve şekerle tatlandırılmış içecekler tüketmeleri halinde bağırsak kanseri riskinin daha yükseldiği kaydedildi.

Araştırmada, çok işlenmiş besinleri çok tüketen çocukların daha süratli kilo aldığı görülüyor.

New York Üniversitesinden Profesör Marion Nestle, yüzlerce çalışmada çok işlenmiş besinlerin obezite, kanser, kardiyovasküler hastalık ve genel mevtle ilgisine işaret edildiğini söyledi.

ERKEN MEVTİ TETİKLİYOR

İkinci araştırma kapsamında ise İtalya’nın Molise bölgesinde yıllarca 22 binden fazla insan izlendi.

Mart 2005’te başlayan araştırma, kanser, kalp ve beyin hastalıkları için risk faktörlerini kıymetlendirmek üzere yapıldı.

Şeker ve doymuş yahut trans yağ oranı yüksek besinler üzere besin bedeli düşük besinlerle çok işlenmiş besinlerin, kronik hastalıklar ve erken vefat konusundaki rolünün karşılaştırıldığı araştırmada, her iki cins besin tipinin de bilhassa kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklı olarak erken mevt riskini artırdığı bulundu.

İki çeşit karşılaştırıldığında çok işlenmiş besinlerin “ölüm riskini belirlemede çok önemli” olduğu kaydedildi.

ABD ve İtalya’da yapılan araştırmalar, İngiliz tıp mecmuası “The British Medical Journal”de yayınlandı.

Related Posts

Tiroid sıkıntılarını gösteren 10 belirti… Tiroid sıkıntıları nasıl önlenir?

Tiroid bir endokrin bezidir, salgılama aktivitesine sahiptir ve ürettiği hormonları kan sirkülasyonuna salar. Biçimi prestijiyle bir kelebeği …

Sıhhat Bakanlığı, ‘doktora darp’ davasından çekildi

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Feray Yelmen’in, raporsuz ilaç yazmadığı gerekçesiyle Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Ergin Bakar’ı, darbettiği …

TTB  ve Uzmanlık Dernekleri: Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği var olan eşitsizlikleri arttırdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu ve Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Heyeti (UDEK), Sıhhat Bakanlığı’nın “Beyaz Reform” ismi altında …

İngiltere’den güncellenmiş corona hatırlatma dozuna onay

İngiltere, Moderna ilaç şirketinin COVID-19 virüsü ve Omicron varyantına karşı ürettiği hatırlatma dozuna onay verdi. İngiltere İlaç ve Sıhhat …

Suyu Sakın Bu Halde İçmeyin! İnanılmaz Ziyanları Var… Öğrendiğiniz An Suyu Bu türlü İçmekten Vazgeçeceksiniz…

Çoğumuz, bilhassa yaz aylarında, susuzluğumuzu ve yorgunluğumuzu gidermek için işten döndükten çabucak sonra bir bardak soğuk su içiyoruz. Lakin …

Anksiyete bozukluğu ve depresyon

Anksiyete bozukluklarıyla depresyonun belirtileri arasında belirgin bir benzerlik söz konusudur. Bunun yanı sıra bu iki rahatsızlık çok sık bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.