Bursa’da 17 yaşındaki genç kızı öldüren sanığın cezası uzatıldı

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Koğukçınar Mahallesi’nde 8 Mart 2015’te Berivan Yaprak Turga ile evine çağırdığı erkek arkadaşı Uğur Arak ortasında tartışma çıktı.

Tabancayla göğsünden vurularak ağır yaralanan Turga, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti, kolundan yaralanan Uğur Arak  ise polis tarafından gözaltına alınıp, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Yeniden yargılama kararı verildi

Uğur Arak sözünde, Turga’nın kendisine sonlandığı için intihara kalkıştığını, elindeki tabancayı almaya çalışırken silahın ateş aldığını argüman etti. Uğur Arak  hakkında müebbet mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Yargılama sürecinde tahliye edilen sanık, birebir yıl ‘bilinçli taksirle adam öldürme’ cürmünden 5 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekilinin itirazıyla Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, lokal mahkeme kararını bozarak sanığın ‘olası kastla adam öldürme’ kabahatinden tekrar yargılanmasına karar verdi.

Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, bu süreçte diğer cürümden tutuklu sanık Uğur Arak, kaldığı cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili ile sanık avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı temel hakkında mütalaasında sanığın, ‘18 yaşından küçük çocuğu muhtemel kastla öldürmek’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Sanığın aksiyonunu, kızgın olduğu maktule karşı taammüden işlediğini öne süren Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili, indirim uygulanmaksızın üst hadden cezalandırılmasını istedi.

“Beraatimi istiyorum”

Uğur Arak, Berivan Yaprak Turga’nın olay öncesinde ruhsal sıkıntıları olduğunu ileri sürerek, “Ona yardımcı olabilmek için elimden gelen her şeyi yaptım. Suça bahis hareketi, sav edildiği formda gerçekleştirmedim. Eksper raporu kusurludur, ben sol elimle kaşık dahi tutamam. Elimde atış artığı da tespit edilmemiştir. Sevdiğim bayanı kaybettim. Beraatimi talep ederim” savunmasını yaptı.

Sanığın, Turga’nın vefatına sebebiyet verdiğine dair net ve somut kanıt bulunmadığını lisana getiren avukatları da Uğur Arak’ın sol elini etkin kullanamadığını, bu nedenle cinayeti işleyemeyeceğini ve muhtemel kast şartlarının oluşmadığını belirterek beraatini istedi.

25 yıl mahpus cezası aldı

DHA’nın haberine nazaran mahkeme heyeti, Arak’a ‘18 yaşından küçük çocuğu muhtemel kastla öldürmek’ cürmünden 25 yıl mahpus cezası vererek, bu hatadan tutuklanmasına karar verdi.

Related Posts

MHP ‘FETÖ’cü’ dedi: AK Partililer toplantıyı terk etti

Rize Çayeli Belediyesi’nin MHP’li Lideri İsmail Hakkı Çiftçi’nin argümanları Çayeli Belediye Meclisi’ni karıştırdı. Çiftçi, 21 Eylül’de Rize’de …

Beşiktaş, Fenerbahçe’yle berabere kaldı

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Dolmabahçe’de oynanan ve hakem Volkan Bayarslan’ın yönettiği maçta …

Londra Maratonu’nda mevt

2022 Londra Maratonu’na katılan ismi açıklanmayan bir yarışmacı, karşılaşma sırasında kötüleşerek hayatını kaybetti. Organizasyondan yapılan …

Babacan’dan Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamasına sert reaksiyon: ‘Kabiliyetinizi göstermek için neyi bekliyorsunuz?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi”nde yaptığı …

Etraf Bakanlığı’dan bütçesinden Emine Erdoğan’ın ajansına ‘destek’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait Sayıştay raporu yayımlandı. Buna nazaran, bakanlığın 3.4 milyar lira olan ödeneği yıl …

Dünya Göçebe Oyunları’nın keyfini çocuklar çıkarıyor

İlk 3’üne Kırgızistan’ın mesken sahipliği yaptığı tertibin 4’üncüsü, “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” temasıyla aktiflik alanında gerçekleştirilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.