Covid-19 her şeyi değiştirdi: Sıradan hastalıklar eskisi üzere değil

Geçtiğimiz ay ABD’de hastalanarak Yale New Haven Çocuk Hastanesi’ne götürülen çocuklarda mevsim normallerinin dışında 7 farklı teneffüs yolu virüsü görüldü. Bu virüsler ortasında Koronavirüs, Adenovirüs, Rinovirüs, Grip, Parainfluenza ve Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) yer aldı.

Hastanenin enfeksiyon-kontrol uzmanı ve pediatri doçenti Thomas Murray, hastaneye kabul edilen çocukların kimilerine 2, kimilerine ise 3 virüsün tıpkı anda bulaştığını söyledi.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran, virüslerin bu sıklıkla görünmesinin olağan olmadığına dikkat çeken Murray, “Bu yılın rastgele bir vakti için tipik değil, hele ki Mayıs ve Haziran ayı için hiç değil” sözlerini kullandı.

TANIDIK VİRÜSLER COVİD-19 SONRASI ALIŞILMADIK FORMDA HAREKET EDİYOR

Araştırmacılar Yamagata soyunun tükenmiş olabileceğini ya da bağışıklık sistemlerimize saldırmak için pusuda bekliyor olabileceğini belirtti.

RSV olarak bilinen Respiratuvar Sinsityal Virüsü çoğunlukla kış aylarında görülüyor. Soğuk algınlığının nedeni olan Rinovirüs genelde hafif atlatılır ve insanların nadiren hastaneye gitmesine neden olur.

Geçen yıl ortalıkta görünmeyen ve sonrasında kendini hatırlatan grip, Covid-19’un Omicron varyantının yayılmasıyla Ocak ayında tekrar ortadan kayboldu.

Grip şimdilerde 2020 yılından beri görülmeyen ‘Yamagata‘ soyu olmadan ortamıza döndü.

Covid-19 pandemisinin üzerinden iki yıldan fazla bir mühlet geçmesine karşın, tanıdık virüsler son günlerde alışılmadık hallerde hareket ediyor.

MASKELER ÇIKTI, VİRÜSLER MEVSİMDIŞI DEVERANA BAŞLADI

Yaz aylarının gelmesi ve dünya genelinde yapılan ağır aşılama kampanyasının da tesiri ile birçok ülke aldığı sıkı kısıtlamaları kaldırdı. Beşerler maskelerini çıkarıp iç yerlerde da yakın temasa başladı. Bu nedenle bir müddettir dolanımda olmayan virüsler başka şartlar uygun olmasa da mevsim dışı hareket etmeye başladı.

35-40 yaş aralığındaki yetişkinlerin sık sık zona hastalığına yakalanması ve bilhassa yaşlılarda tekrar görülen Çiçek hastalığı üzere olağandışı durumların hepsi bağışıklık belleği ve virüslerin olağandışı hareketleri ile ilişkilendiriliyor.

SOĞUK ALGINLIĞI BİLE DAHA ŞİDDETLİ

Yale Tıp Okulu’nda teneffüs yolu hastalıkları uzmanı olan Richard Martinello, artık soğuk algınlığının bile eskiye nazaran daha şiddetli ve daha inatçı olduğunu belirterek, “Soğuk algınlığına yakalanan hastalarımız bile eskiye nazaran daha berbat görünüyor. Virüslerle tertipli temasımız olduğunda bağışıklık sistemimiz bizi çok fazla hasta etmeden cevap veriyor ve yine toparlanıyor. Artık bu durum değişti” dedi.

Related Posts

Sıhhat Bakanlığı, ‘doktora darp’ davasından çekildi

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Feray Yelmen’in, raporsuz ilaç yazmadığı gerekçesiyle Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Ergin Bakar’ı, darbettiği …

Araştırma: Çok işlenmiş besinler kanser ve erken mevt riskini artırıyor

CNN’de yer alan habere nazaran, ABD ve İtalya’da yapılan araştırmalarda, çok işlenmiş besinlerin insan sıhhati açısından önemli riskleri …

TTB  ve Uzmanlık Dernekleri: Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği var olan eşitsizlikleri arttırdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu ve Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Heyeti (UDEK), Sıhhat Bakanlığı’nın “Beyaz Reform” ismi altında …

İngiltere’den güncellenmiş corona hatırlatma dozuna onay

İngiltere, Moderna ilaç şirketinin COVID-19 virüsü ve Omicron varyantına karşı ürettiği hatırlatma dozuna onay verdi. İngiltere İlaç ve Sıhhat …

Suyu Sakın Bu Halde İçmeyin! İnanılmaz Ziyanları Var… Öğrendiğiniz An Suyu Bu türlü İçmekten Vazgeçeceksiniz…

Çoğumuz, bilhassa yaz aylarında, susuzluğumuzu ve yorgunluğumuzu gidermek için işten döndükten çabucak sonra bir bardak soğuk su içiyoruz. Lakin …

Anksiyete bozukluğu ve depresyon

Anksiyete bozukluklarıyla depresyonun belirtileri arasında belirgin bir benzerlik söz konusudur. Bunun yanı sıra bu iki rahatsızlık çok sık bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.