Dolar/TL yeniden artıyor: Dolar/TL ne kadar oldu? (8 Temmuz 2022)

Resmi tatil nedeniyle bugün süreçler yarım gün gerçekleşecek, önümüzdeki haftanın birinci kısmında de piyasa kapalı olacak.

Bugün iç bilgi gündemi ve dış piyasalar izlenecek. Mayıs ayı cari açık dataları, TCMB piyasa iştirakçileri anketi ve kapanış akabinde Fitch’in muhtemel Türkiye kredi notu değerlendirmesi izlenecek.

TL’NİN DAHA ÇOK KIYMET KAYBETMESİNDEN KORKULUYOR

Reuters anketine nazaran güç fiyatlarının ticaret açığında sert büyümeye yol açmasıyla Mayıs ayında cari açığın 6.7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

TL’nin Nisan başından beri bedel kaybı yüzde 14, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 23.5 düzeyinde. TCMB rezervlerinin yeterliliğinin sorgulanmasıyla TL’nin daha çok paha kaybedeceği kaygıları piyasalarda hakim pozisyonda. Bankacılar ayrıyeten TL’deki kıymet kaybını bir kamu tercihi olarak da niteliyorlar.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı Mart’tan beri en büyük günlük kaybını %10 ile bu hafta yaşadıktan sonra yine 105 doların üzerinde süreç görüyor.

Ekonomistlerin hesaplamalarına nazaran brent petrolünde 10 dolarlık artış/düşüş Türkiye’nin yıllık güç ithalatına 4.5-6 milyar dolar yükseltici/düşürücü tesir yapıyor. Petrol fiyatlarındaki global resesyon kaynaklı düşüşün kalıcı olup olmayacağı Türkiye’nin geçen yıl 50 milyar dolarlık güç faturasının önümüzdeki periyotta hangi düzeyde oluşacağının hesaplanması için izleniyor.

Enerji faturası, mevcut siyasette döviz istikrarı üzerinde belirleyici olduğu için takip ediliyor.

BDDK ESNEKLİĞE GİTTİ

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) ise şirketlerin TL kredi kullanımını nakdi yabancı para konumuna nazaran düzenleyen kararına dair kimi esnekliklere gitti.

BDDK’nın 2 hafta evvelki kararı ile dün açıklanan bilgilere nazaran kurumsal başta olmak üzere yaklaşık 3 milyar dolar döviz cinsi mevduatın TL’ye geçtiği dünkü haftalık bilgilerde görülmüştü.

İki hafta evvel 17.5425 ile 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören dolar/TL, BDDK kararı ile 16.03’e kadar geriledikten sonra bu düzeylerde kalıcı olamamıştı.

Dolar/TL bu sabah 17.32’ye kadar yükseldi. Kur şu dakikalarda 17.30 düzeyinde süreç görüyor.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si ise dün günü 845/855 düzeyinde tamamladı.

DOLAR ENDEKSİ 20  YILIN ZİRVESİNDE

ABD borsaları dün, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin iktisada dair uyguna dönük işaretler vermelerinin akabinde kazanım elde etti. Fed idare şurası üyesi Christopher Waller resesyon tasaları “abartılı” olarak nitelerken St. Louis Fed Lideri James Bullard iktisatta yumuşak iniş beklediğini açıkladı.

Euro yatırımcıların Avrupa’da resesyon beklentileriyle son iki ayın en berbat haftasını kaydetmeye hazırlanırken 20 yılın taban düzeylerinde seyretmeye devam ediyor. Piyasalar bugün TSİ 1530’da açıklanacak ABD tarımdışı istihdam verisini takip edecek.

Dolar endeksi =USD eurodaki düşüşten dayanak bularak bu hafta 20 yılın en yüksek düzeyi olan 107.270’i test etti. Endeks en son yüzde 0.04 artışla 107.02 dolarda seyretti. Dolar endeksindeki yükseliş TL için de risk ögesi olarak takip ediliyor.

Related Posts

Alarko Holding borsada kendi hisse senedini aldı

Türkiye’nin köklü holdinglerinden AIarko Holding, küçük ortaklarının menfaatlerinin korunması ve sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak …

Ağustosta 346 milyar lirayı karttan çektirdik

Artık toplumca cebimizde daha az para taşıyor ve ödemelerde nakit kullanıyoruz. Artık daha çok kartlardan para çektirerek ödemeleri yapar hale …

Analist Çıldırdı: Binance’deki Bu Altcoin 10x Yapabilir!

Bir kripto para analisti, hala geçtiğimiz aylarda yaşanan çöküşüyle gündeme gelen altcoin projesine yönelik yükseliş tahmini yaptı. Analistin …

Küba’nın tamamında elektrikler kesildi

Karayiplerde bir ada ülkesi Küba’da, Ian Kasırgası’nın etkili olması nedeniyle ülkenin tamamında elektriklerin kesildiği açıklandı. Enerji ve …

Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi

Silikon Vadisinde kazandığı tecrübeleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı …

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı: Takviyeler hayli mutlu etti

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yüksek maliyet artışlarından ötürü enflasyonun üst istikamette …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.