Dolar/TL’de 18 geride kaldı! Dolar/TL ne kadar oldu? (29 Temmuz 2022)

TL her gün hudutlu bedel kaybederek kademeli üst giderken piyasalarda bugün lokal bilgi gündemi ve Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun İstanbul Sanayi Odası (İSO) toplantısındaki konuşması takip edilecek.

TCMB dün yıl sonu enflasyon orta noktası kestirimi bir evvelki toplantıdaki yüzde 42.8’den yüzde 60.4’e yükseltti. Daima yükselen piyasa kestirimi ise yüzde 70 düzeyinde. TCMB cari fazla gayesi ile kalıcı enflasyon düşüşüne kademeli olarak ulaşılmasını hedefleyen siyasetlere devam edeceği iletisi verdi. Böylelikle siyaset faizi düşük tutulurken krediler üzere makro ihtiyati tedbirler ile iktisattaki meseleler çözülmeye çalışılıyor.

KREDİ SINIRLAMASI REAKSİYON ÇEKİYOR

Son devirde iktisat idaresi kredilerde yeni sınırlamalara giderken firmalara piyasa kurallarından çok daha ucuz olan kamu takviyeli krediler için getirilen net ihracatçı tarifi ise firmalardan reaksiyon çekiyor.

Bu tenkitler “net ihracatçı” olmayan ya da döviz alması nedeniyle neredeyse tek haneye yaklaşan maliyetlerle sağlanan bu kredileri alamayan firmalardan geliyor. Onlara nazaran finansmana erişim zayıflatılırken bu durum ihracat ve büyümeyi zayıflatacak.

Reuters’da dün yayımlanan tahlilde ise iktisat idaresinin bu adımlardan kolay kolay geri adım atmayacağına dikkat çekildi.

İSO Lideri Erdal Bahçıvan ihracatçı sanayicilerin finansmana erişim konusunda önemli sorunlar yaşadığını ve bir finans darboğazıyla karşı karşıya olunduğu eleştirisi sonrası ise Kavcıoğlu bugün İSO’da bu mevzuyu da içerecek bir konuşma yapacak.

Öte yandan dün de TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu “Banka kredilerine ulaşmak zorlaştı. Türkiye’nin her vilayet ve ilçesinden bankalara yönelik şikayetler artıyor. Firmaların kredi talepleri karşılanmıyor yahut çok yüksek maliyetler çıkarılıyor. Üretim, istihdam, yatırım için bankaları daha hassas ve yapan olmaya davet ediyorum” dedi.

Bankacıların kamu denetimli olarak tanımladıkları döviz siyasetinin orta vadede sürdürebilirliği, düşük rezervler ve TL’nin daima kıymet kaybı piyasalardaki ana tasa konusu olmayı sürdürüyor.

TL DAİMA PAHA KAYBEDİYOR

Geçen yıl da yüzde 40 üzerinde bedel kaybeden TL, Nisan sonundan Haziran sonunda BDDK kredi kısıtlama kararına kadar aralıksız paha kaybetmiş ve dolar/TL bu devirde 14.8’lerden 17.5’e kadar yükselmişti.

BDDK kararıyla kur süreksiz olarak 16’ya kadar gerilese de TL tekrar paha kaybetmeye başladı. TL son haftalarda günlük yüzde 0.3-0.5 kıymet kaybı yaşıyor.

Dolar/TL geçen haftayı 17.76 düzeyinden tamamladı. Kur bu sabah saat 0905’te güne 17.9325/17.9395 düzeyinden başladı. 

Dolar/TL 20 Aralık’tan beri yeni tepe olan 17.9750’ye dün yükseldi.

Bugün ise parite 18.02’ye ulaşarak 18 düzeyini de geride bıraktı. Dolar/TL şu dakikalarda 17.9352’den süreç görüyor.

 

Piyasalarda ayrıyeten bugünlerde başlayan ve Ağustos’ta yaklaşık 20 milyar dolar kıymetinde kestirim edilen, kur muhafazalı mevduat (KKM) dönüşlerinin yeni döviz talebi yaratıp yaratmayacağı da izleniyor. KKM’nin kurumsalların dövizden TL’ye geçerek açtığı mevduattan oluşan kısmı TCMB’nin sorumluğunda ve rezervlere yılbaşında kıymetli bir katkı sağladı. Ağustos’ta birinci sefer geri dönecek KKM meblağı TCMB’nin sorumluluğunda olan kısmı yaklaşık 18 milyar dolar.

Related Posts

Galatasaray’ın yıldızı Mauro Icardi ile Wanda Nara’yı zor bir süreç bekliyor! Nara’dan ayrılık sonrası yeni açıklama…

Wanda Nara, geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla Galatasaray’ın Arjantinli forveti Mauro Icardi ile ayrıldıklarını duyurmuştu. “Bu anı yaşamak …

Şili’nin güneyinde 6,1 büyüklüğünde sarsıntı

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü başşehir Santiago’nun 1120 kilometre güneyindeki Ancud’un yaklaşık 142 kilometre batısı olan …

Akdeniz’de deprem: 3.9’la sallandı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz’de Rodos Adası …

İzmit’te belediye şirketlerinin muhasebe kayıtlarını tutma işi AK Parti yöneticisine verilmiş

İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti Belediye Meclisi Küme Başkanvekili Muharrem Tutuş’un ortağıyla geçmiş devirde, belediye …

Stefan Kuntz: Sakatlıklar olmasaydı kadroyu hiç değiştirmeyecektik!

A Ulusal Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, “Öncelikle bu ligi bir kitap olarak görürsek, birinci 4 maç kitabın 1’inci kısmıydı …

Ümit Özdağ’dan FETÖ’nün Göbbels’ine: “Gülen’in Allah’la konuştuğuna inanan salaklar”

FETÖ’nün propaganda sorumlusu firari Cevheri Güven, Ümit Özdağ’ı hedef alan videolar yayınladı.Geçen haftalarda Odatv’ye ve MİT’e kumpas …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.