Finlandiya’dan NATO’ya üyeliğinin hızlandırılması daveti

Tuppurainen, ülkesinin NATO üyelik müracaatına dair France24 Televizyonu’na konuştu.

Şimdi NATO’nun güvenlik garantilerine sahip olmadıklarını vurgulayan Tuppurainen, “Bu bir gri bölge ve bu gri bölgeyi mümkün olduğunca kısa tutmanın, tüm tarafların çıkarına olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden iştirak mutabakatlarımızın kabulü için sahiden süratli olmak için davette bulunuyoruz.” dedi.

Tuppurainen, ülkelerini Batı’nın bir modülü olarak gördüklerini belirterek, “Ukrayna savaşı güvenlik anlayışımızı büyük ölçüde değiştirdi. Anketler NATO’ya katılmamızı gösteriyordu. 188 lehte ve 8 aleyhte oyla parlamentomuzdan da çok güçlü bir yetki aldık. Yani bildiri açık, Finlandiya NATO üyesi olmak istiyor. Bu bizim seçimimiz, ulusal kararımız ve Rusya’nın buna ahenk sağlaması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Hükümran ülkelere Rusya’nın dikte etme hakkının bulunmadığını lisana getiren Tuppurainen, “Ulusal çıkarlarımıza uygun halde karar alabiliriz ve alacağız. Bu bizim ve NATO ortasındaki bir melese. Rusya’nın bu bahiste söyleyecek kelamı yok.” dedi.

Tuppurainen, Rusya’nın Avrupa’da (Ukrayna) savaş başlatmayı başardığı ve bunun ciddiye alınması gerektiğine işaret ederek, “Rusya’nın NATO’nun genişlemesini istemediğini duyuyoruz ve biz de her türlü önlemi almaya hazırlanıyoruz. Rusya’yı tehdit etmiyoruz, NATO bir savunma ittifakıdır. Şu anki güvenlik tertibine uzaklıklı duran Rusya’nın kendisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tytti Tuppurainen, AB ülkelerinin birçoklarının halihazırda NATO üyesi olduğunu, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin AB’yi global ölçekte meselelerini çözme konusunda daha kabiliyetli hale getireceğini anlattı.

“TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI İÇİN MEÇHUL OLABİLECEK HER ŞEYİ AÇIKLAMAYA HAZIRIZ”

Tuppurainen, üyelikleri konusunda NATO içinde farklı fikirlerin bulunabileceğini, buna karşı gerçekçi ve alçakgönüllü olmaları gerektiğini aktardı.

Türkiye ve Finlandiya’nın bilhassa terörle uğraş konusunda birçok ortak gayesi paylaştığına inandığını vurgulayan Tuppurainen, terörle gayretin her iki ülkenin de önceliği olduğunu kaydetti.

Tuppurainen, Türkiye ile ortak bir taban bulabileceklerine inandıklarını ve katiyetle istişarelere hazır olduklarını belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanı için belgisiz olabilecek her şeyi açıklamaya hazırız.” tabirini kullandı.

Finlandiya’nın teröristler için inançlı bir liman olmadığını anlatan Tuppurainen, “Terörle çaba kelam konusu olduğunda tüm AB yönergelerine ve AB siyasetlerine uyuyoruz.” biçiminde konuştu.

Tuppurainen, Finlandiya’nın yalnızca Baltık Denizi bölgesinde değil tüm NATO bölgelerinde ve Türkiye’nin etrafında sorumluluklarını yerine getireceğini, NATO’ya paha katacağını, bunun Türkiye’nin de çıkarına olacağını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Fulham, Palhinha’yı renklerine bağladı

Kulüpten yapılan açıklamada, Portekiz temsilcisiyle Palhinha’nın bonservisi konusunda muahedeye varıldığı ve 26 yaşındaki oyuncu ile 5 yıllık …

Çavuşoğlu’ndan son dakika Ermenistan açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander …

Ünlü isim kaza yaptı! Arkadaşı öldü, kendisi ağır yaralı

Sabaha karşı Yalıkavak-Bodrum yolunda meydana gelen kazada Bodrum Caddesi Değirmenaltı mevkisinde seyreden 34 EEY 035 plakalı araba, şoförü …

Ürdün Dışişleri Bakanlığı: İsrail, ‘Arap NATO’su fikrine dahil değil

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Orta Doğu’da NATO gibisi bir askeri ittifak fikrine İsrail’in dahil olması üzere bir durumun kelam …

Surdan düşen Ferdi’nin vefatında tutuklu anne: Eşim ‘kaleden at’ dedi

Savcılık sorgusunda ‘Her şey bir anda oldu, tekme atıp aşağıya ittim’ diyen anne Arık, duruşmada “Eşimle tartıştık bana vurdu. ‘Bu çocuğu günahım …

Eda Tuğsuz, gümüş madalyanın sahibi oldu

Cezayir’de düzenlenen 19’uncu Akdeniz Oyunları atletizm cirit atma kadınlar finalinde Eda Tuğsuz, 59.30 metrelik derecesiyle gümüş madalyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.