Göçmen trajedisinin şahitleri konuştu: Dehşetli bir kan gölüydü

Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışırken sonda geçen hafta hayatını kaybeden göçmenlerin cesetlerinin üst üste yığıldığı manzaralar dünyayı ayağa kaldırmıştı. Yansılar sürerken olaydan sağ kurtulmayı başaran birtakım göçmenler yaşadıkları dehşeti İspanyol basınına anlattı. İnsan hakları örgütleri ölenlerin kimliklerinin bile araştırılmadığını belirtiyor.

Fas’tan İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan Melilla kentine geçmeye çalışırken sonda hayatını kaybeden göçmenlerin yaşadığı trajedinin yankıları sürüyor.

24 Haziran’da yaşanan olayda İspanya ve Fas hükümetleri meyyit sayısının 23 olduğunu açıklasa da şahitlerin tabiri, sivil toplum örgütlerinin araştırmaları ve ortaya çıkan imgeler meyyit sayısının çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Sondan geçmeye çalışırken hayatını kaybeden onlarca Afrikalı göçmenin cansız vücutlarının üst üste atıldığı manzaralar göçmen trajedisinin boyutlarını ortaya koymuş ve dünyada büyük reaksiyon çekmişti.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BİLE ARAŞTIRILMADI

İnsan hakları örgütleri ölen göçmenlere otopsi yapılmadığını ve kimliklerinin bile araştırılmadığını bildirirken olaydan sağ kurtulmayı başaran birtakım göçmenler yaşadıkları dehşeti anlattı.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan 20 yaşındaki Sudanlı Muhammed, sondaki yüksel teli geçerek İspanya toprağına geçmeyi başarınca büyük sevinç yaşadığını ancak gerisine bakınca “kan gölü” gördüğünü söyleyerek “Korkunçtu, tam bir kan gölüydü. Birçok arkadaşım meyyit ya da yaralıydı” dedi.

Çok sayıda göçmenin yüksek teli geçmeye çalışırken hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Melilla’ya geçmeyi başaran 133 şahıstan biri olan Muhammed, olayın İspanya hükümetinin söylediği üzere insan kaçakçılarının işi olmadığını ve kimseye para ödemediklerini, kendilerinin organize olarak sondan geçmeye çalıştıklarını belirtti. Yıllardır Avrupa’ya geçmeye çalıştığını anlatan genç, “Sonunda Avrupa’dayım fakat uyuyamıyorum. Hangi arkadaşlarımızın öldüğünü, yakınlarımızın hayatta olup olmadığını bilmiyorum” sözlerini kullandı.

‘ORTADA MAFYA YOK’

El Pais gazetesine konuşan Hüseyin isimli bir göçmen de, olaydan İspanyol ve Faslı vazifelileri sorumlu tutarak “İspanya Başbakanı Pedro Sanchez hangi mafyadan bahsediyor. O denli bir şey yok, kimseye para vermedik. Çok büyük külfetler yaşıyorduk ve birlikte hududu geçmek için plan yaptık” dedi.

Geçen hafta Melilla sonuna yığılan yüzlerce göçmenden birçoklarının Sudan’daki çatışmalardan kaçmaya çalışan sığınmacılar olduğu belirtiliyor. Faslı hudut vazifelilerinin göçmenleri vahşice dövdüğü, ölenlerin cesetlerini üst üste yığdığı imgelere reaksiyonlar sürerken 50’den fazla sivil toplum örgütü memleketler arası soruşturma daveti yapıyor.

İspanya hükümeti olaydan dört gün sonra soruşturma başlatırken, Fas da “yasa dışı olarak hududu geçmeye çalışan ve güvenlik görevlileriyle çatışan” 65 kişinin yargılandığını açıkladı.

Related Posts

Denize düşen oğlunu kurtarmak isterken boğuldu

Arsuz-İskenderun kara yolu üzerindeki sahilde dalgakıran üzerinde oynayan 13 yaşındaki Nejdet Kaynak, dengesini kaybedip denize düştü. Durumu …

Aydın Söke’deki yangın söndürüldü

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Konak Mahallesi’deki Dostluk Sokak’ta şimdi bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yerleşim yerlerine yakın otluk …

Ali Karahasanoğlu yazdı: “Gemilerimiz limanda” diyordunuz, artık niçin suspus oldunuz?

İşte Ali İhsan Karahasanoğlu’nun bugünkü köşe yazısı: İki aydır, CHP’li yönreticilerden, İyi Partililere kadar.. DEVA’lılardan, Gelecek …

TFF 1. Lig takımı Gençlerbirliği’nden Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına özel forma

Ankara grubu Gençlerbirliği, yeni dönemde kullanacağı alternatif formayı tanıttı. Kırmızı-siyahlı kulüp, formanın dizaynında Gazi Mustafa Kemal …

DP’li Enginyurt ile muhafazasının saldırısına uğrayan Gazeteci Latif Şimşek’ten açıklama

Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, 6 Ağustos günü TV 100’de katıldığı televizyon programında bir öbür …

Beyza Doğan’ın katili Selim Tekin öldü

İstanbul Bahçelievler’de 16 yaşındaki Beyza Doğan’ı ateş ederek öldüren ve intihar teşebbüsünde bulunan Selim Tekin hayatını kaybetti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.