İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyonuna isyanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından üretimi devam eden Ataköy-İkitelli metro istasyonunun entegre çalışmaları nedeniyle Yenibosna 29 Ekim Caddesi, 4 yıl evvel kısmen trafiğe kapatıldı.

Lakin çalışmalarına başlanan metro istasyonu inşaatı çeşitli münasebetlerle bitirilemedi.

Esnaf isyan etti

Çevredeki esnaf ise metro çalışmaları nedeniyle kapatılan yollar, oluşan trafik ve toz bulutu nedeniyle mağdur oldu.

25 yıldır Yenibosna’da esnaflık yapan lokanta işletmecisi Murat Başaran, işletmesinin önünde yapılan metro çalışmaları nedeniyle 4 yıldır yaşadığı ezaları anlattı.

Çalışma nedeniyle işletmesine vatandaşların gelemediğini, ortamda oluşan toz topraktan ötürü vatandaşların yemek yiyemediğini söyledi.

“4 yıldır burada neyim var neyim yok kaybettim”

İBB’ye tekraren müracaat ettiğini ve bir sonuca varamadığını lisana getiren işletmeci Başaran, “4 yıldır burada neyim var neyim yok kaybettim. Bu tozu görüp de masadan kalkan müşterim çok oldu. Beşerler burada yemek yerken yemeğine toz geliyor. Beşerler da ister istemez rahatsız olup kalkıyor.” dedi.

2019’da 22 kişi çalışırken bu sayı 5’e düştü

İşletmesinin önünde yapılan çalışma nedeniyle de yollarının kapandığını ve bozulduğunu söz eden Başaran, gelen müşterilerinin zorlandığını ve araçlarıyla rahatlıkla gelemediğini de anlattı.

2019 yılında 22 bireyle çalıştığını yaşadığı zorluk nedeniyle şu anda 5 eleman çalıştırdığını da belirten Başaran, yetkililerden yardım istedi.


4 yıldır yaşadığı meşakkatler nedeniyle dayanacak gücünün kalmadığını belirten işletmeci Murat Başaran, açıklamalarında şu tabirlere yer verdi;

“İş yapamaz hale geldik”

“25 yıldır Yenibosna’da esnafım. Bizim buradaki mağduriyetimiz bu Ataköy-İkitelli metro istasyonu çalışmaları, şu anda da görebiliyorsunuz çıkan tozları. 4 yıldan beri biz burada mağduruz.

Her istikametten mağduruz. Yollarımız kapandı. Müşteri gelmiyor. Bu çalışmalardan ötürü biz iş yapamıyoruz. İşletmemizde 2019 yılında 22 kişi çalışıyordu. Şu anda 5 şahsa düştük. İş yapamaz hale geldik.

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

Biz bununla ilgili İBB’ye tekraren müracaat ettik. Biz burada esnaf olarak çok güç durumdayız. Pandemi süreci geçti. Bu süreçte de sıkıntı durumlar yaşadık ancak belediye mutlaka bizimle hiç ilgilenmedi.

Bir gün bile gelip siz burada esnaflık yapıyorsunuz biz sizi zora sokuyoruz. Bizim sizin için yapabileceğimiz bir şey var mı diye bir yetkili hiç sormadı. 4 yıldır burada neyim var neyim yok kaybettim.

Ben 2019 yılında burada 22 şahısla çalışıyordum. Bu tozu görüp de masadan kalkan müşterim çok oldu. Beşerler burada yemek yerken yemeğine toz geliyor. Beşerler da ister istemez rahatsız olup kalkıyor.

Buraya gelirken de beşerler patika yollardan gelmek zorunda. Kimse aracıyla buraya gelemiyor. 25 yıldan beridir burada esnaflık yapıyorum. Şu anda dayanacak gücümüz kalmadı.

“Gelip çalışma ortamını bir görsünler”

İnsanlar burayı tercih etmiyorlar. Böyle bir yerde neden yemek yiyelim diyorlar. Devlet büyüklerine ve belediye liderine sormak istiyorum. Bu hak mıdır yani büyük bir şirket burada ticaret yapıyor.

Kamu hizmeti diyorlar ben de kamu hizmeti yapıyorum. Bizim haklarımızı savunacak kim var. Bu çalışma 2019 yılının Mayıs ayında bitecekti. 4 yıl geçti üzerinden. 4 yıldır bitmedi. Etraftaki esnaflar da ziyan görüyor. Benim istediğim şu buraya gelip çalışma ortamını bir görsünler. Ona nazaran karar versinler.”


Related Posts

MHP ‘FETÖ’cü’ dedi: AK Partililer toplantıyı terk etti

Rize Çayeli Belediyesi’nin MHP’li Lideri İsmail Hakkı Çiftçi’nin argümanları Çayeli Belediye Meclisi’ni karıştırdı. Çiftçi, 21 Eylül’de Rize’de …

Beşiktaş, Fenerbahçe’yle berabere kaldı

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Dolmabahçe’de oynanan ve hakem Volkan Bayarslan’ın yönettiği maçta …

Londra Maratonu’nda mevt

2022 Londra Maratonu’na katılan ismi açıklanmayan bir yarışmacı, karşılaşma sırasında kötüleşerek hayatını kaybetti. Organizasyondan yapılan …

Babacan’dan Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamasına sert reaksiyon: ‘Kabiliyetinizi göstermek için neyi bekliyorsunuz?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi”nde yaptığı …

Etraf Bakanlığı’dan bütçesinden Emine Erdoğan’ın ajansına ‘destek’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait Sayıştay raporu yayımlandı. Buna nazaran, bakanlığın 3.4 milyar lira olan ödeneği yıl …

Dünya Göçebe Oyunları’nın keyfini çocuklar çıkarıyor

İlk 3’üne Kırgızistan’ın mesken sahipliği yaptığı tertibin 4’üncüsü, “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” temasıyla aktiflik alanında gerçekleştirilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.