İtalya’da büyük belirsizlik: Hükümet krizinde gözler gelecek hafta yapılacak konuşmada

Koalisyon ortaklarından 5 Yıldız Hareketinin (M5S), geçen perşembe parlamentodaki bir oylamada hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine dayanak vermemesiyle başlayan ve bunun üzerine Başbakan Draghi’nin istifasını vermesiyle derinleşen hükümet krizi, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın müdahalesiyle sakinleşse de ülke gündemindeki yerini koruyor.

Mattarella’nın, Draghi’nin istifasını kabul etmeyip, Başbakan’ı parlamentoda konuşmaya davet etmesi hükümet krizini şimdilik yatıştırsa da siyasi partiler ortasındaki tartışmalar devam ediyor.

Basında yer alan haberlerde, krizi başlatan M5S’nin kendi içinde hükümetten çekilme konusunda ayrıştığı belirtildi. Partide bir kanadın, M5S’li 3 bakan, 1 bakan yardımcısı ve 6 müsteşarın kabineden ayrılmasını savunduğu, kimilerinin ise buna karşı çıktığı kaydedildi.

Gözler gelecek haftaki konuşmada

Daha evvel M5S olmadan bir hükümete ya da öteki yeni kurulacak bir hükümete liderlik etmeyeceğini lisana getiren Başbakan Draghi’nin istifasında kararlı olduğu da basına yansıdı. Bu nedenle krizin hangi noktaya gideceği konusunda gözler, Draghi’nin gelecek hafta parlamentonun alt ve üst kanadında yapacağı konuşmalara çevrildi. 74 yaşındaki teknokrat başkanın geçen perşembe kabul edilmeyen istifasını, gelecek hafta parlamento konuşmalarının akabinde yineleyebileceği öne sürüldü.

Draghi hükümetini oluşturan partilerden Demokratik Parti (PD) başkanı Enrico Letta ise mevcut krize karşın hükümetin devam etmesine yönelik şartların olduğunu savundu.

Koalisyon ortağı sağ partilerden Forza Italia’nın ulusal koordinatörü Antonio Tajani ise M5S’nin bu krizin akabinde hükümette yer almaması gerektiğini söz etti.

Kamuoyu yoklamalarında birinci parti pozisyonunda bulunan ana muhalefetteki çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisinin önderi Giorgia Meloni de vakit kaybedilmeden seçime gidilmesi davetini yineledi.

Diğer yandan, ortalarında Roma ve Milano’nun da olduğu 11 kentin belediye lideri, “Şu anda her zamankinden daha fazla istikrara gereksinim duyulduğunu” ileri sürerek, Başbakan Draghi’ye misyonuna devam etmesi konusunda davette bulundu.

Kriz manşetlerde

Ülkede hükümet krizindeki belirsizlik ulusal gazetelerin manşetlerine de yansımış durumda.

La Repubblica, “M5S’li bakanların hükümetten çekilmesi konusunda hengame var” manşetiyle verdiği haberinde, M5S’li bakan ve bakan yardımcılarının, Draghi hükümetinden ayrılıp ayrılmamasının M5S içinde hengame konusu olduğunu duyurdu.

Corriere della Sera, “M5S’de kaos, seçimler daha yakın” başlığını kullanarak, Draghi’nin devam etmemesi halinde ülkede 2023 yılının birinci aylarında yapılacak seçimlerin öne çekilme ihtimalinin yük kazandığını belirtti.

La Stampa gazetesi ise “ABD ve AB’den davet: Draghi kalmalı” manşetini atarak, Batı’nın, mevcut hükümet krizinin Draghi’nin vazifede kalmayı devam ettiği bir formülle çıkılmasından yana olduğunu aktardı.

Il Messaggero da “Draghi boyun eğmiyor, M5S bölünmüş vaziyette” başlığını kullanırken, ABD ve AB’nin Draghi’nin devam etmesinden yana olduğunu lakin Draghi’nin istifasında kararlı olduğunu yazdı.

Gazetede, hükümetin devam etmemesi halinde Cumhurbaşkanı Mattarella’nın seçimleri 6-7 ay öne çekerek, eylül sonunu işaret edebileceği belirtildi.

İtalya’da erken seçim kararı alınmazsa genel seçimlerin, 2023’ün birinci aylarında yapılması bekleniyor.

Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgının yol açtığı sıhhat ve ekonomik kriz şartlarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021’de vazifeye gelmişti. Draghi hükümetine İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti dayanak veriyordu.

Related Posts

MHP ‘FETÖ’cü’ dedi: AK Partililer toplantıyı terk etti

Rize Çayeli Belediyesi’nin MHP’li Lideri İsmail Hakkı Çiftçi’nin argümanları Çayeli Belediye Meclisi’ni karıştırdı. Çiftçi, 21 Eylül’de Rize’de …

Beşiktaş, Fenerbahçe’yle berabere kaldı

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Dolmabahçe’de oynanan ve hakem Volkan Bayarslan’ın yönettiği maçta …

Londra Maratonu’nda mevt

2022 Londra Maratonu’na katılan ismi açıklanmayan bir yarışmacı, karşılaşma sırasında kötüleşerek hayatını kaybetti. Organizasyondan yapılan …

Babacan’dan Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamasına sert reaksiyon: ‘Kabiliyetinizi göstermek için neyi bekliyorsunuz?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi”nde yaptığı …

Etraf Bakanlığı’dan bütçesinden Emine Erdoğan’ın ajansına ‘destek’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait Sayıştay raporu yayımlandı. Buna nazaran, bakanlığın 3.4 milyar lira olan ödeneği yıl …

Dünya Göçebe Oyunları’nın keyfini çocuklar çıkarıyor

İlk 3’üne Kırgızistan’ın mesken sahipliği yaptığı tertibin 4’üncüsü, “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” temasıyla aktiflik alanında gerçekleştirilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.