Kılıçdaroğlu: CHP kim adalet istiyorsa daima onun yanında oldu!

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi kim adalet istiyorsa daima onun yanında oldu. Kimliğine, inancına, ömür biçimine bakmadık. Bir mağduriyet, haksızlık varsa onun yanında durma ideolojisini, bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk öğretti.” dedi.

Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin küme toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bugün Sakarya Meydan Muharebesi’nin 101. yılı olduğunu söyledi.

“101 yıl evvel bu topraklarda bayrağımız ve vatanımız için ülkemizin bağımsızlığı için 22 gün 22 gece bir savaş yaşadık.” diyen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu savaş, bizim Kurtuluş Uğraşımızın en kıymetli savaşlarından birisiydi. Uğraş verildi ve düşman püskürtüldü. Gerisinden 9 Eylül’e kadar süren safhayı o devir gazilerimiz, şehitlerimiz yaşadılar. Sakarya Meydan Savaşı’nın ulusal kurtuluş açısından kıymeti; kilit savaş olmasıydı. Kesinlikle ne olursa olsun başarmak zorunda olduğumuz bir savaştı ve başarıldı. O nedenle bu topraklarda savaşan, kanlarını döken şehitlerimize ve gazilerimize çok şey borçluyuz.”

Kılıçdaroğlu, Ahilik Haftası’nın kutlandığını hatırlatarak “Anadolu erenlerine çok şey borçluyuz. Onlar bize yeterliliği, kin tutmamayı, sevgiyi, çalışmayı, alın terinin ne kadar pahalı olduğunu öğrettiler. Esnafımızın, sanatkarlarımızın piri Ahi Evran’ı rahmetle analım. Esnaf ve sanatkarlarımızın alın terinin karşılığının verileceği bir Türkiye umuduyla sözlerim başlamış olayım.” diye konuştu.

Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasındaki patlamada hayatını kaybeden 7 kişinin ailesiyle görüştüğünü lisana getiren Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Onlar adalet istiyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi kim adalet istiyorsa daima onun yanında oldu. Kimliğine, inancına, ömür şekline bakmadık. Bir mağduriyet, haksızlık varsa onun yanında durma ideolojisini, bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk öğretti. Fabrika sahipleri kendilerini daha güçlü hissediyorlar, ‘istediğimiz kararı aldırtırız’ diyorlar, baskılar kuruyorlardı. Lakin bizim milletvekili arkadaşlarımız, istekli avukatlar, bu haksızlık karşısında susmadılar. Sahip çıktılar, sahip çıkmaya da devam ediyoruz. O ailelere ve Adapazarlılara kelamım var; bu kardeşiniz nerede bir haksızlık varsa haksızlığın karşısında dimdik duracaktır. Adalet isteyenlerin yanında olacağım, ailelere söyledim; sonuna kadar yanınızdayız. Münasebetiyle kontrolü yapmayanlar, siyasi otoriteden talimat alıp kontrolden kaçanlar hepsinin burnundan Allah nasip eder iktidar olduğumuzda fitil fitil getireceğim, hiç kimse telaş etmesin.”

Kılıçdaroğlu, Sakarya deyince akla sporun da geldiğini belirterek, “Sporsuz bir Sakarya’yı düşünmek mümkün değildir. Sakaryaspor, büyük başarılara imza attı. Sapanca Gençlikspor, o da büyük başarılara imza attı. Sakaryaspor’un yeri Harika Lig’dir, inşallah orada göreceğiz.” dedi.

Evliya Çelebi’nin Sakarya’yı “ağaç denizi” olarak tanımladığını lisana getiren Kılıçdaroğlu, ağacın olduğu yerde huzur, rahmet ve hayat olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, buraya gelmeden evvel Sakarya Lokal Kültür Derneğini ziyaret ettiğini aktararak şöyle devam etti:

“Çok sayıda farklı kültürden gelen Sakaryalı kardeşlerim var. Sakarya’da tamamı barış, huzur içinde yaşıyor, birbirlerine hürmet duyuyorlar. Kültürlerini hengame nedeni olarak değil, zenginlik olarak görüyorlar. Bu nedenle bütün Türkiye’nin yeri gelirse Sakaryalıları örnek alması lazım bu mevzuda. Üreten, çalışan, alın teri döken Sakarya. Sakarya, ayva üretiminde Türkiye birincisi, fındık üretiminde Türkiye üçüncüsü, balkabağı üretiminde Türkiye dördüncüsü, mısır üretiminde Türkiye yedincisi. Yani Sakarya tıpkı vakitte bir tarım, sanayi, üniversite, kültür kenti. Sakarya’ya bu türlü bakmak lazım. Sakarya, tıpkı vakitte ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında en kanlı gayretin verildiği bir kenttir; Sakarya Savaşı’dır, Sakarya galibiyetidir.

Bu kadar bereketli topraklar üzerinde heyeti bir Sakarya ve o bereketli toprakları işleyen, alın terini döken Sakaryalılar mutlu mu? Ayvayı satacak yer yok şu anda. Devlet sahip çıkmıyor. Allah nasip eder iktidar olduğumuzda çiftçi şunu görecek; ürettiğiniz her eserin, alın terinin karşılığını alacaksınız. 6’lı masanın taahhüdüdür bu, millet masasının taahhüdüdür bu. Fındık üretiminde Türkiye üçüncüsü. Fındığı tekellere teslim ettiler. Ferrero diye İtalyan şirketi geldi fındık bahçeleri satın alıyor, fındık taban fiyatını belirliyor. Yani monopol pozisyonunda. Monopolleri kırmak bu kardeşinizin vazifesidir. Hiçbir monopol, çiftçinin, fındık üreticisinin alın terini sömürmeyecektir. Kazanacaksa bizim çiftçimiz kazanacak. Dışarıdan geleceksin burada fındık bahçeleri satın alacaksın, fabrikalar kuracaksın, taban fiyatı belirleyeceksin, çiftçinin alın terini sömüreceksin, bunu da Bay Kemal seyredecek. Yemezler, seyretmem, yakalarım, hesabını sorarım. Hiç kimse kaygı etmesin. “

“ÇİFTÇİNİN ZİYAN EDECEĞİ BİR MODELE ASLA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ” 

Fiskobirlik’i tekrar ayağı kaldıracaklarını lisana getiren Kılıçdaroğlu, “Fiskobirlik, fındık üreticisinin kara gün dostu olacak.” dedi.

Kılıçdaroğlu, çiftçinin ziyan edeceği bir modele asla müsaade vermeyeceklerini vurgulayarak “Formülümüz çok açık ve net; maliyet artı makul kar eşittir taban fiyat olacak. Bütün çiftçi kardeşlerimin bu formülü ezberlemesini isterim. Hiçbir çiftçi ektiği eser münasebetiyle asla ve asla bu topraklarda ziyan etmeyecek.” diye konuştu.

“Kırmızı mazot” uygulamasını getireceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, çiftçiye kırmızı mazotu ÖTV’siz ve KDV’siz vereceklerini, böylelikle çiftçinin ektiği eseri daha makul şartlarda elde edeceğini söyledi.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, üreticilere yönelik projelerinden bahsederek şunları kaydetti:

“İktidar olduğumuzda birinci 1 hafta içinde çiftçilerin ve esnafın ister bankalardan ister esnaf kefalet kooperatifinden ister tarım kredi kooperatifinden aldıkları kredilerini faizlerini sileceğiz. Onlar kalkıp çetelerin faizlerini siliyorlar. Yahu onlar üretiyor mu kardeşim? Esnaf esasen perişan. Çiftçi esasen perişan. Pandemi periyodu geçirdi. Kredi vermişsin kardeşim, dükkan aylarca kapalı kaldı. Ticaret yapamadı. Bankadan kredi verdin faiziyle veriyorsun. Elin oğlu faizsiz veriyor, sen faizli veriyorsun. Tamamını sileceğim hiç merak etmeyin. Kimin sırtına yıkacağız? Hiç kaygı etmeyin o beşli çetelerin sırtına yıkacağım.”

KAYNAK: AA

Related Posts

MHP ‘FETÖ’cü’ dedi: AK Partililer toplantıyı terk etti

Rize Çayeli Belediyesi’nin MHP’li Lideri İsmail Hakkı Çiftçi’nin argümanları Çayeli Belediye Meclisi’ni karıştırdı. Çiftçi, 21 Eylül’de Rize’de …

Beşiktaş, Fenerbahçe’yle berabere kaldı

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Dolmabahçe’de oynanan ve hakem Volkan Bayarslan’ın yönettiği maçta …

Londra Maratonu’nda mevt

2022 Londra Maratonu’na katılan ismi açıklanmayan bir yarışmacı, karşılaşma sırasında kötüleşerek hayatını kaybetti. Organizasyondan yapılan …

Babacan’dan Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamasına sert reaksiyon: ‘Kabiliyetinizi göstermek için neyi bekliyorsunuz?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi”nde yaptığı …

Etraf Bakanlığı’dan bütçesinden Emine Erdoğan’ın ajansına ‘destek’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait Sayıştay raporu yayımlandı. Buna nazaran, bakanlığın 3.4 milyar lira olan ödeneği yıl …

Dünya Göçebe Oyunları’nın keyfini çocuklar çıkarıyor

İlk 3’üne Kırgızistan’ın mesken sahipliği yaptığı tertibin 4’üncüsü, “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” temasıyla aktiflik alanında gerçekleştirilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.