Luna sarsıntısı sürüyor Bitcoin toparlanamadı

Kripto dünyasında bu hafta yaşanan büyük sarsıntı sonrası Bitcoin toparlanmakta zorlanıyor.

Dünyanın en büyük 10 kripto parası ortasında olan Luna’nın bütün kıymetini silmesi ve sonrasında Binance’da liste dışı bırakılması kripto piyasasını sarsmıştı.

Geçtiğimiz hafta yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla ilgili telaşlar, riskli yatırımlar olarak görülen kriptolarda satış dalgasını beraberinde getirdi. Sonrasında Terra topluluğuna ve bu topluluğa ilişkin kripto paralar TerraUSD (UST) ve Luna’da gerçekleşen manipülasyonlar piyasada çok sert panik satışlarına neden oldu.

BİTCOİN 26 BİN DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Sabit kripto para olması gereken UST’nin 1 dolarlık düzeyini kırması sonrası stabiliteyi korumak isteyen Luna’nın rezervlerini yakması panik satışlarıyla birleşince Luna 100 dolarlık düzeyinden sert düştü ve sıfıra yaklaştı. Luna’daki kayıp yüzde 99,9 olurken Bitcoin, Ethereum ve pek çok altcoin hafta içinde yüzde 30’un üzerinde bedel kaybetti.

Bitcoin hafta içinde 26 bin doların altını gördü. Ethereum ise 1500 dolar seviyelerine geriledi. Taban düzeylerden yapılan alımların tesiriyle hafta sonuna gerçek kısmen toparlanan Bitcoin 30 bin dolar seviyesine yaklaştı.

Kripto paraların toplam piyasa değeri hafta içi yaklaşık 250 milyar dolarlık satışla 1 trilyon 433 milyar dolardan 1 trilyon 180 milyar dolara inmişti.

PİYASADA SON DURUM 

Bitcoin 29 bin 700 dolar seviyelerinden süreç görürken Ethereum da 2 bin dolarlık kritik düzeyin etrafında süreç gördü. Ethereum dün 1950 dolara gerilemesinin akabinde bu sabah 2 bin 35 dolara çıktı.

Dogecoin 0,088 dolardan Solana ise 51 dolardan süreç gördü. Cardano ise kısmi yükselişi ile dikkat çekerek 0,54 dolardan süreç gördü.

Çok oynak hareket eden LUNA ise 0,0004 dolar seviyesinde süreç gördü. Binance tarafından delist edilen LUNA’da son 24 saatte kısa müddette yüzde 100’ün üzerinde artışlar ve düşüşler görüldü.

EN BERBATI BİTMİŞ OLABİLİR

Washington merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Monex USA yöneticisi Juan Perez, kripto piyasasının kısa vadeli yörüngesini iddia etmenin güç olduğunu lakin en kötüsünün bitmiş olabileceğini belirtti.

CNBC’nin aktardığına nazaran Perez, “Belki de artık global büyümenin önündeki tüm pürüzler ve mali sıkılaştırma netleştiğine nazaran üst taraflı dalgalanmalar görmeye başlayabiliriz” dedi.

Mevzu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Axion Küresel Asset Management şirketinde yatırım yöneticisi Scottie Siu ise, “Bana nazaran gelecek günlerde daha fazla aşağı taraflı baskı olacak. Açık konumların çok daha fazla gerilemesi gerekiyor ki spekülatörler hakikaten piyasadan çıkmış olsun, bence bu olduğunda piyasa istikrara kavuşacak” dedi.

Related Posts

Alarko Holding borsada kendi hisse senedini aldı

Türkiye’nin köklü holdinglerinden AIarko Holding, küçük ortaklarının menfaatlerinin korunması ve sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak …

Ağustosta 346 milyar lirayı karttan çektirdik

Artık toplumca cebimizde daha az para taşıyor ve ödemelerde nakit kullanıyoruz. Artık daha çok kartlardan para çektirerek ödemeleri yapar hale …

Analist Çıldırdı: Binance’deki Bu Altcoin 10x Yapabilir!

Bir kripto para analisti, hala geçtiğimiz aylarda yaşanan çöküşüyle gündeme gelen altcoin projesine yönelik yükseliş tahmini yaptı. Analistin …

Küba’nın tamamında elektrikler kesildi

Karayiplerde bir ada ülkesi Küba’da, Ian Kasırgası’nın etkili olması nedeniyle ülkenin tamamında elektriklerin kesildiği açıklandı. Enerji ve …

Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi

Silikon Vadisinde kazandığı tecrübeleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı …

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı: Takviyeler hayli mutlu etti

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yüksek maliyet artışlarından ötürü enflasyonun üst istikamette …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.