Malatya’da kayısı üreticilerinin lisanslı depoya ilgisi artıyor

Dünya kuru kayısı üretiminin kıymetli bir kısmının yapıldığı Malatya’da kurulan lisanslı depoda koruma edilen eser ölçüsü giderek artıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Ticaret Borsası ve Lisanslı Depo AŞ tarafından inşa edilen Türkiye’nin birinci Lisanslı Kuru Kayısı Deposu, eserleri hijyenik ve iklimlendirilmiş ortamda koruma etme imkanı sağlıyor.

Üreticilerin depoya ilgisi günden güne artıyor. Buraya emanet edilen eser ölçüsü bu yıl temmuz ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran yaklaşık 20 kat artış gösterdi.

Lisanslı Kuru Kayısı Deposu Şube Müdürü Ali Çakar, AA muhabirine, üreticilerin, kuru kayısılarını daha sağlıklı ortamda koruma edileceği için lisanslı depoya getirdiğini söyledi.

1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren deponun 3 dönemdir üreticinin hizmetinde olduğunu tabir eden Çakar, hasadın tamamlandığı bölgelerde çiftçilerin eserlerini depoya getirdiğini belirtti.

Çakar, eserin depoda belli bir sıcaklıkta koruma edildiğini lisana getirerek, “Kükürtlü ve natürel kuru kayısıları üreticiler depoya getirmekte. Kükürtlü kayısı 12 derecede yüzde 50-60 göreli nemde, natürel kayısı ise 8 derecede yüzde 50-60 izafî nemde koruma edilmekte.” dedi.

Geçen yıl depoya toplam 300 ton eser getirildiğini söyleyen Çakar, yalnızca bu yıl temmuz ayındaki eserin bile geçen dönemin tamamından çok fazla olduğunu söz etti. Çakar, “Geçen yıl temmuz ayında depoya 100 ton civarında kuru kayısı bırakıldı. Bu sene temmuz ayında yaklaşık 2 bin ton kuru kayısı getirildi. Dönem sonu prestijiyle sayının 3 bin 500 tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Çiftçilerin lisanslı depodan mutlu olduğunu, eserini depoya bırakanlarla depo kira mukavelesi yaptıklarını anlatan Çakar, eserlerini koruma hedefli bırakacak çiftçilerin kimlik ile bir banka hesap numarası getirmelerinin kâfi olduğunu belirtti.

Çakar, “Elektronik Eser Senedi (ELÜS) almak isteyen çiftçilerin kuru kayısılarını laboratuvarda tahlil ediyoruz. Çıkan sonuca nazaran esere ELÜS düzenliyoruz. Şu an sistem kodları giriliyor. Bir iki hafta içinde ELÜS almak isteyen üreticilerin kayısılarını da depoya alacağız.” tabirlerini kullandı.

“Ürünü depoya getirerek riski en aza indiriyoruz”

Akçadağ ilçesine bağlı Ilıca Mahallesi’nde ürettiği kuru kayısıyı depoya getiren Mehmet Aladağ, deponun üretiminde emeği geçenlere teşekkür etti.

Depoya gönül rahatlığıyla eser bıraktıklarını söyleyen Aladağ, “Allah devletimizden razı olsun. Kayısımızı itimatla buraya bırakıyoruz. Bizim mahallede herkes kayısısını buraya getirdi. Depo pak, inançlı, kayısımıza kurt girmiyor. Üç dönemdir eserimizi buraya getiriyoruz.” dedi.

Battalgazi ilçesi Çolakoğlu Mahallesi’nden Orhan Güdek de depoda kuru kayısıların muhakkak bir sıcaklıkta koruma edildiğini, bu nedenle depoya ilgi gösterdiklerini belirtti.

Depo sayesinde eserde kayıp yaşamadıklarını lisana getiren Güdek, “Üründe bozulma olmuyor. Ayrıyeten çalınma riski yok, burası inançlı. Eseri depoya getirerek riski en aza indiriyoruz.” dedi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Alarko Holding borsada kendi hisse senedini aldı

Türkiye’nin köklü holdinglerinden AIarko Holding, küçük ortaklarının menfaatlerinin korunması ve sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak …

Ağustosta 346 milyar lirayı karttan çektirdik

Artık toplumca cebimizde daha az para taşıyor ve ödemelerde nakit kullanıyoruz. Artık daha çok kartlardan para çektirerek ödemeleri yapar hale …

Analist Çıldırdı: Binance’deki Bu Altcoin 10x Yapabilir!

Bir kripto para analisti, hala geçtiğimiz aylarda yaşanan çöküşüyle gündeme gelen altcoin projesine yönelik yükseliş tahmini yaptı. Analistin …

Küba’nın tamamında elektrikler kesildi

Karayiplerde bir ada ülkesi Küba’da, Ian Kasırgası’nın etkili olması nedeniyle ülkenin tamamında elektriklerin kesildiği açıklandı. Enerji ve …

Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi

Silikon Vadisinde kazandığı tecrübeleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı …

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı: Takviyeler hayli mutlu etti

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yüksek maliyet artışlarından ötürü enflasyonun üst istikamette …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.