Olay sayılarındaki artış tasa yaratıyor: Tabiplerden acil çağrı!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Covid-19 anketi sonuçlarını açıkladı. Her 100 aile doktorundan birinin Covid-19 geçirdiğine dikkat çeken TTB, tedbirlerinin neden uygulanmadığını sordu, Sıhhat Bakanlığını salgın idaresine davet ederek, ivedilikle alınması gereken 8 tedbiri paylaştı. 

TTB Aile Hekimliği Kolu, Covid-19 önlemlerinin tümüyle bırakıldığı ve salgında yeni bir alevlenme periyodunun içinde girildiği bu günlerde aile tabiplerinin salgını nasıl karşıladığını ortaya koymak için Covid anketi gerçekleştirdi.

Anket sonuçlarını bir açıklama ile duyuran TTB, Sıhhat Bakanlığının günlük bilgileri yayımlamayı bıraktığını hatırlatarak; “Maske ve ara kurallarının tümüyle bırakıldığı, test ve aşılamanın durduğu, HES kodu uygulamasının devam ettirilmediği, yani Covid olanların ve temaslıların sağlıklı bireylerden ayrılmadığı bir devirdeyiz.

Böylesi bir periyot, biz sıhhat çalışanları ve kırılgan nüfus içindeki milyonlar için hastalık, sakatlık ve vefat manasına gelmektedir” denildi.

“GÜNDE 16 BİN 838 YENİ HADİSE, SIFIR TEDBİR”

Ankete katılan aile tabiplerinin izlem listelerindeki ortalama sayılar oranlandığında toplam 117 bin 867 Covid-19 teşhisli kişi olduğunun belirlendiği belirtilerek, ”Bu, günlük 16 bin 838 hasta demektir. Eş vakitli olarak Sıhhat Bakanlığı açıklamasında bu sayı haftalık 57 bin ve günlük 8 bin olarak verilmekteydi. Elde ettiğimiz datalar, bakanlığın açıkladığı sayının iki katıdır” tespiti yapıldı.

“BAYRAMDA SALGIN İSTANBUL’DAN TÜM TÜRKİYE’YE TAŞINDI”

TTB açıklamasında, tüm olayların dörtte biri İstanbul’da iken bayram tatili ile salgının İstanbul’dan tüm Türkiye’ye taşındığına dikkat çekilerek şu sözler kullanıldı:

*Tüm hadiselerin dörtte biri İstanbul’dadır. HES kodu ve izolasyon uygulaması yokken, toplu taşımada maske zarurî değilken, bu durum salgının İstanbul’dan tüm Türkiye’ye taşınması demektir.

*Hiçbir tedbir alınmadığı için bayram hareketliliği ile hasta sayılarının artması kaçınılmazdır. Önlemler kaldırılınca her iki aile tabibinden biri Covid geçirdi.

*Tüm aile doktorlarının yüzde 51’i Covid geçirdi. Ve ne yazık ki Covid geçirenlerin yüzde 54’ü son altı ay içinde Covid geçirdi. Covid geçiren aile tabiplerinin yüzde 4’ü hastaneye yatarak tedavi oldu.

*Aile doktorlarının sıhhatine paha verilmiyor. Bu gün her 100 aile doktorundan biri Covid geçiriyor.

*Bu da salgının ne derece süratli seyrettiği ve önlemlerin ne kadar aciliyet arz ettiğini gösteriyor.

* Bayramda da rastgele bir önlem alınmaması nedeniyle bayram sonrası da bu süratle hastalanmaya devam edeceğimiz açıktır.

SAĞLIK BAKANLIĞI SALGIN İDARESİNE DAVET EDİLDİ

TTB yaşanan tabloyu ve ankete verilen cevaplara nazaran Sıhhat Bakanlığı’nın, kendi tedbirlerini almayarak tüm önlemi bireyler ve doktorların üzerine yıktığına vurgu yapıldı.

Bir kez daha  salgın idaresine davet edilen Sağlık Bakanlığı’nın hemen uygulaması gereken tedbirler şöyle sıralandı.

1. Günde 16 bin yeni hadise ve artan salgın dalgasında maske ve ara önlemleri derhal uygulanmalı.

2. COVID-19 için bağışıklama kampanyası oluşturularak sıhhat çalışanları, 50 yaş üstü yurttaşlar, Covid-19 için riskli kronik hastalar ve daha evvel hiç aşılanmamış bilhassa 12 yaş altı da dahil tüm bireyler başta olmak üzere toplumun aşılanması sağlanmalı.

3. Sıhhat kurumlarında bekleyen hasta sayısı azaltılmalı.

4. Sıhhat kurumları başta olmak üzere tüm kapalı alanlarda maskesiz girişe müsaade verilmemeli.

5. Sıhhat çalışanlarına maske, paklık gereci üzere gözetici gereçler derhal sağlanmalı.

6. HES kodu, hasta ve temaslı takipleri ile sağlıklı şahıslardan uygun şartlarda ayırma, filyasyon uygulamasına derhal başlanmalı.

7.  Test yapma konusunda isteksizlik son bulmalı Covid-19 test merkezleri ve süratli test uygulaması derhal başlamalı.

8. Sıhhat çalışanlarının korunması için tüm sıhhat çalışanlarına süratli test temin edilmeli.

Related Posts

Sıhhat Bakanlığı, ‘doktora darp’ davasından çekildi

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Feray Yelmen’in, raporsuz ilaç yazmadığı gerekçesiyle Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Ergin Bakar’ı, darbettiği …

Araştırma: Çok işlenmiş besinler kanser ve erken mevt riskini artırıyor

CNN’de yer alan habere nazaran, ABD ve İtalya’da yapılan araştırmalarda, çok işlenmiş besinlerin insan sıhhati açısından önemli riskleri …

TTB  ve Uzmanlık Dernekleri: Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği var olan eşitsizlikleri arttırdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu ve Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Heyeti (UDEK), Sıhhat Bakanlığı’nın “Beyaz Reform” ismi altında …

İngiltere’den güncellenmiş corona hatırlatma dozuna onay

İngiltere, Moderna ilaç şirketinin COVID-19 virüsü ve Omicron varyantına karşı ürettiği hatırlatma dozuna onay verdi. İngiltere İlaç ve Sıhhat …

Suyu Sakın Bu Halde İçmeyin! İnanılmaz Ziyanları Var… Öğrendiğiniz An Suyu Bu türlü İçmekten Vazgeçeceksiniz…

Çoğumuz, bilhassa yaz aylarında, susuzluğumuzu ve yorgunluğumuzu gidermek için işten döndükten çabucak sonra bir bardak soğuk su içiyoruz. Lakin …

Anksiyete bozukluğu ve depresyon

Anksiyete bozukluklarıyla depresyonun belirtileri arasında belirgin bir benzerlik söz konusudur. Bunun yanı sıra bu iki rahatsızlık çok sık bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.