Reuters’tan iki analiz birden: Erdoğan’ın şansı azalıyor

Uluslararası medya kuruluşları, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri’ne yaklaşılırken seçime dair analizler yayınlamaya devam ediyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, yayınladığı yeni analizinde “Erdoğan, siyasi yaşamı için savaşmaktan kaçınmıyor” başlığını kullanarak “Erdoğan yüreklendirilmiş bir muhalefet karşısında zorlu bir yarışa hazırlanıyor. Yaşam maliyeti krizinin şansını azalttığı düşünülüyor” dedi.

Reuters’taki haberde, “20 yıllık iktidarında Erdoğan, şu ana kadar karşılaştığı en zorlu siyasi testten kurtulmak için savaşıyor” ifadeleri kullanıldı.

Anketlerde kafa kafaya sonuçlar çıktığına dikkat çekilirken Erdoğan için, “Düzinelerce seçimden zafer kazanan veteran, saldırgan tutumuna devam ederek rakiplerine saldırdı. Muhalefeti depremi fırsata çevirmeye çalışmakla suçladı” yorumuna yer verildi.

“ERDOĞAN’IN GÖLGESİ ARKASINDA TAKILDI”

Öte yandan yine Reuters’ta yayınlanan Daren Butler imzalı haberde, “Kariyeri boyunca Erdoğan’ın gölgesi arkasında takılan muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi yeni bir yola sokmaya zamanının geldiğine ve 20 yıl boyunca siyaseti domine eden adamın yaptıklarının çoğunu geri almaya zamanının geldiğine inanıyor” denildi.

Seçimler için, “Ülkenin modern tarihi için belki de en önemli seçim” yorumu yapılırken anketlerde Kılıçdaroğlu’nun az bir farkla önde olduğu da belirtildi. “Muhalefet bloğunun ekonomi programını değiştirme ve parlamenter sisteme geri dönme sözü veriyor” denilirken, yerel seçimlerde elde edilen başarı da hatırlatıldı.

“SEÇİMİ KAYBETMEYE HİÇ OLMADIĞI KADAR YAKIN”

Kılıçdaroğlu’nun Alevi çıkışına da dikkat çekilirken, “Birçokları Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı yani ülkeyi en uzun süre yöneten lideri ve seçim kampanyasındaki karizması sayesinde düzinelerce seçim kazanan Erdoğan’ı yenebilme ihtimali olup olmadığını düşünüyor. Fakat analistler, Erdoğan’ın medya, adalet ve hükümetin rekor düzeydeki harcamalarına rağmen kaybetmeye hiç olmadığı kadar yakın olduğunu söylüyor” yorumu yapıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir