RTÜK Üyesi İlhan Taşçı Müge Anlı’nın programı için harekete geçti

Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, Müge Anlı’nın sunduğu “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programının, “yayın etik prensiplerinin hiçe sayıldığı” münasebeti ile üst şura gündemine alınmasını talep etti.

Taşcı, dilekçesinde; “Gençlerin tüm hayatlarını etkileyecek, geleceklerini şekillendirecek imtihana hazırlanırken;  morallerinin bozulmaması, her türlü gerilimden uzak kalmaları gerektiği bilimsel bir gerçekken, sunucunun kendini haklı göstermek gayretiyle, hayatının travmasını yaşayan genç kızın bundan etkilenmeyeceğini bilimsel otoriteymişçesine yorumlaması, bu travmayı klakson sesi ve öksürükle bir tutması, öte yandan genç kızın meskenden kaçtığını açıklayarak ikinci bir travmaya neden olması ve genç kızı aşağılamaya çalışması ile yayın etik unsurlarını hiçe saydığı açıkça görülmektedir” dedi.

DİLEKÇEDE NELER YER ALDI?

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı; ATV’de 14-15 Haziran’da yayınlanan “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programını Üst Kurul’a şikayet etti. Taşcı, dilekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“ATV logolu medya hizmet sağlayıcı kuruluşta hafta içi her gün saat 10:00’da yayınlanan ve sunuculuğunu Müge Anlı’nın yaptığı ‘Müge Anlı ile Tatlı Sert’ isimli programın, 14-15.06.2022 tarihinde yayınlanan kısmında; doğumunda bir aileye para karşılığı evlatlık verilen 18 yaşındaki genç kızı aramak için biyolojik anne ve iki çocuğu konuk olarak katılmış ve genç kız telefonla programa katılmıştır.

Hafta sonu üniversite imtihanına girecek olan genç kız doğal olarak biyolojik ailesine reaksiyonunu lisana getirerek kendileriyle görüşmek istemediğini lisana getirmiştir. Müge Anlı genç kızın tepkine hak vererek ‘şu an çok sonlu olduğunu, gece düşünmesini ve sonraki gün tekrar görüşmek istediğini’ belirterek mevzuyu bitirmiştir. 15.06.2022 tarihli programda tekrar telefonla bağlanan genç kızın daha sakin olduğu görülmüş fakat biyolojik ailesiyle muhakkak görüşmeyeceğini tekrarlamıştır.

Daha sonra genç kızın şu anki amcası ve babası programa telefonla katılarak kızlarının biyolojik ailesiyle görüşmesini, kendilerinin de istek ettiğini fakat zamanlamanın çok yanlış olduğunu, genç kızın bu hafta sonu üniversite imtihanına gireceğini, bu olay nedeniyle moral bozukluğu yaşadığını belirtmeleri üzerine Müge Anlı, ‘Şimdi Ahmet Beyefendi, sizin kızınız altı ay önce kaçmadı mı meskenden? Sizin kızınız altı ay önce meskenden kaçtı mı? Tamam yani sizin kızınızın da aslında hani imtihana çok da hazırlanışını…, burada açık açık da beni konuşturmayın… Artık hepimiz, birtakım şeyleri ben söylemiyorum, hepimiz birbirimizi biliyoruz. Demek ki bu çocuğun da bir şeyleri var yani, bir sığınma gereksinimi var… Artık imtihan haftası diyerek de güya hani hiçbir şey olmamış, her şey çok olağanmış de, imtihan haftasında kızın başı karışıyormuş üzere olmasın, ben üniversite imtihanına tekraren girdim valla baş da karışmıyor, ne klakson çalınca dikkatin dağılıyor dışarıdan, ne bilmem ne de bilmem ne. Biliyorsan sorunun karşılığını geçiyorsun tıkır, tıkır, tıkır yapıyorsun, ne karşılığını kaydırıyorsun ne orada yanda öksüren biri dikkatini dağıtıyor, benim niçin dikkatimi dağıtsın? İki defa iki dördü ben biliyorsan yandaki öksürüyor diye dördü beş yapacak halin yok. Hiçbir şeyin etkilemediğini bilelim, hiçbir şeyinde etkilemediğinin farkına varalım, Allah sıhhat versin sıhhat sorununu bir kenara tutuyorum, bilen sorunun yanıtını bilen tak tak, tak tak, tak tak yapar. O yüzden geçin, her şeyi de açık açıkta bana konuşturmayın…’ formunda tabirlerde bulunmuştur.

“YAYIN ETİK UNSURLARINI HİÇE SAYDIĞI AÇIKÇA GÖRÜLMEKTEDİR”

Söz konusu programda, gençlerin tüm hayatlarını etkileyecek, geleceklerini şekillendirecek bu imtihana hazırlanırken, morallerinin bozulmaması, her türlü gerilimden uzak kalmaları gerektiği bilimsel bir gerçekken, sunucunun kendini haklı göstermek uğraşıyla, hayatının travmasını yaşayan genç kızın bundan etkilenmeyeceğini bilimsel otoriteymişçesine yorumlaması, bu travmayı klakson sesi ve öksürükle bir tutması, öte yandan genç kızın meskenden kaçtığını açıklayarak ikinci bir travmaya neden olması ve genç kızı aşağılamaya çalışması ile yayın etik prensiplerini hiçe saydığı açıkça görülmektedir.

Söz konusu medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bu yayını; 6112 sayılı Kanunun 8. hususu birinci Fıkrası; (ç) bendinde yer alan, ‘İnsan onuruna ve özel hayatın saklılığına saygılı olma prensibine karşıt olamaz, kişi ya da kuruluşları tenkit sonları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı yahut iftira niteliğinde tabirler içeremez’, (e) bendinde yer alan ‘Irk, renk, lisan, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî niyet, mezhep ve gibisi nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez’ kararlarına açıkça karşıtlık oluşturmaktadır.

Yukarıda belirttiğim Kanun hususları uyarınca kelam konusu yayın için derhal kıymetlendirme raporu düzenlenerek birinci Üst Şura toplantı gündemine alınması konusunda gereğini arz ederim.”

Related Posts

MHP ‘FETÖ’cü’ dedi: AK Partililer toplantıyı terk etti

Rize Çayeli Belediyesi’nin MHP’li Lideri İsmail Hakkı Çiftçi’nin argümanları Çayeli Belediye Meclisi’ni karıştırdı. Çiftçi, 21 Eylül’de Rize’de …

Beşiktaş, Fenerbahçe’yle berabere kaldı

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Dolmabahçe’de oynanan ve hakem Volkan Bayarslan’ın yönettiği maçta …

Londra Maratonu’nda mevt

2022 Londra Maratonu’na katılan ismi açıklanmayan bir yarışmacı, karşılaşma sırasında kötüleşerek hayatını kaybetti. Organizasyondan yapılan …

Babacan’dan Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamasına sert reaksiyon: ‘Kabiliyetinizi göstermek için neyi bekliyorsunuz?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi”nde yaptığı …

Etraf Bakanlığı’dan bütçesinden Emine Erdoğan’ın ajansına ‘destek’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait Sayıştay raporu yayımlandı. Buna nazaran, bakanlığın 3.4 milyar lira olan ödeneği yıl …

Dünya Göçebe Oyunları’nın keyfini çocuklar çıkarıyor

İlk 3’üne Kırgızistan’ın mesken sahipliği yaptığı tertibin 4’üncüsü, “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” temasıyla aktiflik alanında gerçekleştirilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.