Yeni Zelandalı havayolu firması, uçağa binmeden önce yolcuları tartacak

Haziran boyunca Yeni Zelandalı havayolu firması seyahat edecek 10 binden fazla yolcudan, uçağa binmeden önce tartıya çıkmaları istenecek.

Independent Türkçe’nin haberine göre, havayolu firması, uluslararası hatlarda seyahat edecek ve yolcu ağırlık anketine katılacak kişileri arıyor. Bu kapsamda seyahat edecek 10 binden fazla yolcudan, uçağa binmeden önce tartıya çıkmaları istenecek.

Air New Zealand’a göre bu girişim “uçağın güvenli ve verimli çalışmasını” sağlamak için “temel” bir gereksinim. Aynı zamanda Yeni Zelanda Sivil Havacılık Otoritesi’nin de şartları arasında yer alıyor. İç hatlarda uçan yolcular 2021’de tartılmıştı.

“Basit ve gönüllülük esasına dayalı”

Air New Zealand’ın biniş kontrol geliştirme uzmanı AlastairJames, “Tartıya çıkmanın ürkütücü olabileceğini biliyoruz. Müşterilerimize görünür hiçbir yerde ekran olmadığına dair güvence vermek istiyoruz. Ağırlığınızı kimse göremeyecek. Biz bile. Tamamen anonim. Basit ve gönüllülük esasına dayalı. Tartılarak sizi her defasında güvenli ve verimli biçimde uçurmamıza yardımcı olacaksınız” ifadelerini kullandı.

“Uçakta olan her şeyi tartıyoruz”

James, her kalkış öncesi pilotun yüklenmiş uçağın ağırlığını ve dengesini bilmesi gerektiğini belirtti:

“Kargodan kabindeki yemeklere, bagajdaki bavullara kadar uçakta olan her şeyi tartıyoruz. Müşteriler, mürettebat ve kabin çantaları içinse bu anketi yaparak elde ettiğimiz ortalama ağırlıkları kullanıyoruz.”

Anket, Auckland Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan seçilmiş Air New Zealand uçuşlarının kapı salon girişlerinde 2 Temmuz 2023’e kadar gerçekleştirilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir