Yunanistan ile tansiyon büyüyor: Erdoğan’a Yunanca yanıt verdi

Türkiye ile Yunanistan ortasında gerginlik dün Ege’de yaşanan krizle yeterlice tırmanırken, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı gaye alırken, son açıklamalarına Yunanca karşılık verdi. Öte yandan, Yunan basınına konuşan diplomatik kaynaklar, Ege’de bir krizin muhtemel sonuçları hakkında önemli ikazlarda bulundu.

Türkiye ile Yunanistan ortasında tansiyon, son periyotta karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, iki ülke de karşılıklı ton yükseltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece apansızın gelebiliriz” kelamları gündemdeki yerini korurken, son olarak Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Erdoğan’a ve Türkiye’ye bildiri gönderdi.

Miçotakis, Ankara ile yaşanan tansiyona değinirken, “Dikkatimizi öncelikle silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesine, müreffeh ekonomimize ve memleketler arası ittifaklarıma verdik. Yunanistan olarak milletlerarası hukuka olan bağlılığımızı gösterdik.” dedi.

YUNANCA KARŞILIK VERDİ

Miçotakis, Erdoğan’ın Yunanistan’ı maksat alan ‘Bir gece birden gelebiliriz’ ile başlayan kelamlarına de değinirken, Yunanca bir formda ‘hayır Sayın Erdoğan’ dedi.
Öte yandan, Bozcaada açıklarında dün yaşanan kriz de Yunan basınında gündem oldu. Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Ta Nea, haberi manşetlere taşırken, diplomatik kaynakların, iki ülke ortasında tansiyonu yükseltecek ve hatta çatışmaya sokabilecek gelişmelerin “Ege’de balıkçıların yahut göçmenlerin karıştığı bir kazayla başlayabileceğine dikkat çektiğini” vurguladı.

Dün, Yunanistan Kıyı Güvenlik botları Ege’de memleketler arası sularda seyir halinde olan ticari gemiye taciz ateşi açmış,  Türk Kıyı Güvenlik botlarının devreye girmesiyle Yunan ögeleri bölgeyi terk etmişti.

DİPLOMATİK KAYNAKLAR AÇIKLAMA YAPTI

Taciz ateşi açılmasının akabinde Türkiye, Yunan makamları nezdinde Ankara ve Atina’da teşebbüste bulunarak olayı protesto etti ve olayın derhal araştırılması ile izahat verilmesi talebinde bulundu.

Diplomatik kaynaklar, “Uluslararası hukuka büsbütün karşıt bu olay hakkında Yunanistan nezdinde Ankara ve Atina’da derhal teşebbüste bulunularak olay protesto edilmiştir. Olayın vahametine dikkat çekilerek derhal araştırılması ve izahat verilmesi talep edilmiştir” tabirlerini kullandı.

Related Posts

MHP ‘FETÖ’cü’ dedi: AK Partililer toplantıyı terk etti

Rize Çayeli Belediyesi’nin MHP’li Lideri İsmail Hakkı Çiftçi’nin argümanları Çayeli Belediye Meclisi’ni karıştırdı. Çiftçi, 21 Eylül’de Rize’de …

Beşiktaş, Fenerbahçe’yle berabere kaldı

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Dolmabahçe’de oynanan ve hakem Volkan Bayarslan’ın yönettiği maçta …

Londra Maratonu’nda mevt

2022 Londra Maratonu’na katılan ismi açıklanmayan bir yarışmacı, karşılaşma sırasında kötüleşerek hayatını kaybetti. Organizasyondan yapılan …

Babacan’dan Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamasına sert reaksiyon: ‘Kabiliyetinizi göstermek için neyi bekliyorsunuz?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi”nde yaptığı …

Etraf Bakanlığı’dan bütçesinden Emine Erdoğan’ın ajansına ‘destek’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait Sayıştay raporu yayımlandı. Buna nazaran, bakanlığın 3.4 milyar lira olan ödeneği yıl …

Dünya Göçebe Oyunları’nın keyfini çocuklar çıkarıyor

İlk 3’üne Kırgızistan’ın mesken sahipliği yaptığı tertibin 4’üncüsü, “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” temasıyla aktiflik alanında gerçekleştirilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.