Erhan Güleryüz’den Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel marş: Açtık Yelkenleri

Ayna grubunun solisti Erhan Güleryüz, Cumhuriyet’in 100. yılına özel “Açtık Yelkenleri” adlı marşı besteledi.

Söz, müzik ve aranjesi Erhan Güleryüz’e ait olan ‘Açtık Yelkenleri’ adlı marşın çok sesli vokalleri arasında şarkıcı Deniz Arcak’ın kurduğu Deniz Arcak Atölyehane ve Çocuk Kalpler Kumpanyası da bulunuyor. Marşın gitar, davul, bas ve klavyeleri ise Ayna grubu üyeleri tarafından çalındı.

‘HER ZAMAN MÜZİKLE ANLATMAYA ÇALIŞTIM’

Güleryüz, 7 yaşındayken Cumhuriyet’in 50’nci yılına özel yazılan marşı ilk duyduğunda çok etkilendiğini söyledi. Arada geçen 50 yılda çok şeyler yaşadığını, Türkiye, Cumhuriyet, Atatürk sevgisi ile Türkiye’yi ve dünyayı karış karış dolaşma şansına sahip bir müzik emekçisi olduğunu dile getiren Güleryüz, “Çocukluğumdan bana kalan güzellikleri paylaşarak ve yaşadığım ülkeyi ama’sız, fakat’sız çok severek ‘ki bu ölene kadar böyle olacak’ her zaman müzik ile anlatmaya çalıştım” dedi.

‘ÇOCUKLARIN TOPLUM OLARAK HER ŞEYİN ÜSTESİNDEN GELEBİLDİĞİMİZİ HİSSETMESİ ÖNEMLİ’

Güleryüz, sözlerine şöyle devam etti:

“Her olumlu, olumsuz şey karşısında toplum olarak bir arada her şeyin üstesinden gelebildiğimizi, bir yürek olabildiğimizi özellikle çocuklarımızın hissetmesinin önemli olduğunu biliyorum. 100. yıl Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için 7 yaşında olan Erhan gibi milyonlarca evladımıza umut olacak bir şiir ve beste yapmaya karar verdim. 28 Ekim 2023’te Konya’da sabah saatlerinde bu marşı bitirdim. Stüdyoda büyük bir ekip çalışması yaptık. Aranjesi bitti, Ayna grubu üyeleri enstrümanları çaldı. Kemanlar için ülkemizin en değerli keman virtüözlerinden sevgili Umut Hoşgör, 3 gün kayıt yaptı. Çocuk kalpler kumpanyası ve Deniz Arcak Atölyehane koroları sesleri ile marşı tam duygusunda icra ettiler. Yüzlerce yürek vatan sevgisi ile bu marşı çocuklarımıza armağan ettiler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir