İş hayatındaki hızlı dönüşüm çalışanlar gibi patronlar için de önemli… Patronları iş hayatında neler bekliyor

HİBRİT ÇALIŞMA

Pandemiden sonra iş dünyasını kasıp kavuran en önemli trendlerden biri hibrit çalışma. Çalışanlara uzaktan mı, tamamen ofiste mi yoksa esnek bir karışımda mı çalışacakları seçeneği sunuluyor. Bir rapora göre, işverenlerin %40’ı, pandemi sona erdikten sonra işgücünün yarısından fazlasının düzenli olarak evden çalışmasını beklediklerini söylüyor. Çalışanlar hibrit çalışmanın faydalarını şöyle sıralıyor:

Daha önce işe gidip gelmek için harcanan zamanı geri kazanmak

İşi ev ve aile hayatı etrafında yapılandırabilmek

Geleneksel bir 9-5’e bağlı kalmak yerine en üretken olduklarında çalışabilmek

OTOMASYON

McKinsey’e göre, neredeyse tüm meslekler otomasyondan etkilenecek ve bunun sonucunda hemen hemen her sektörde işletmelerin çalışma şekli değişecek. Robot teknolojilerinin ve yapay zekanın hızlı yükselişi operasyonel verimliliğin ve üretkenliğin artmasına ve maliyetlerden tasarruf edilmesine yol açtı. Makineler daha fazla görev üstlendikçe, çalışanların yeni beceriler öğrenmesi ve onlarla birlikte çalışmaya hazır olması gerekecek.

META VERİ DEPOSU

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve hologram teknolojileri, sahadaki, uzaktaki, ön cephedeki ve hibrit çalışanları bir araya getiren ve mentorluk ve eğitimde devrim yaratan alanlar yaratarak çalışma şeklimizi dönüştürmeye hazırlanıyor.

ÇALIŞAN DENEYİMİNE ODAKLANMAK

Çalışan merkezli işyerlerinde, olumlu bir çalışan deneyimi garantisi, bir kuruluşun başarısının merkezinde yer alır. Odaklanmayı ve amacı korumak, uzak ve hibrit ekiplerde üretkenliği artırmak için çalışanların üretken ve meşgul olmalarını sağlayacak doğru ekipman ve yazılım kombinasyonuyla birlikte kusursuz bir dijital deneyime ihtiyacı var. İşletmeler için bu, değerli araçları bulmak ve uygulamak ve çalışanları geride tutan veya onlara aşırı yük bindiren araçları filtrelemek için verileri kullanmak anlamına geliyor.

ROLLERDE ESNEKLİK

Artık pek çok çalışan, iş bulma veya işten ayrılma kararlarında esnekliği kilit bir faktör olarak gösteriyor. Hibrit çalışma veya uzaktan çalışma seçeneği bunu sunmanın en yüksek profilli yolu olsa da, diğer esneklik biçimleri şunları içerir:

Çalışan tanımlı çalışma saatleri

Kademeli başlama ve ayrılma saatleri

Kariyer araları veya ücretli izinler için uzun süreli izin fırsatları

Ücretli izin için daha fazla seçenek

SAĞLIĞA ODAKLANMAK

Çalışan deneyimine yapılan yeni vurgu, kuruluşları çalışan sağlığını ve iş yeri refahını artırmanın yollarını aramaya itti. Bu, daha iyi iş-yaşam dengesine odaklanma ve pandeminin getirdiği sağlık endişeleriyle bağlantılı. Pek çok kuruluş, istihdam paketlerine sağlıkla ilgili faydaları ekliyor ve aşağıdaki alanlarda yatırım yapıyor:

Kariyer ve amaç: Şirketler esnek çalışma seçenekleri, öğrenme ve gelişme fırsatları, gelişmiş eğitim ve koçluk ve terfi için açık yollar sunuyor.

Sosyal: Uzaktaki, sahadaki ve ön saflardaki çalışanlara eşit davranıldığından ve güçlü iletişim ve işbirlikçi projeler, paylaşılan kaynaklar ve sanal ve yüz yüze sosyal etkinlikler aracılığıyla bir araya getirildiğinden emin olun.

Finansal: PWC’ye göre, pandemi sırasında çalışanlar arasında stresin en önemli nedeni finansal endişelerdi. Çalışanlaeın yaklaşık üçte ikisi, pandeminin başlangıcından bu yana mali streslerinin arttığını söyledi. Ayrıca mali refahlarını önemsediklerine inandıkları bir işveren bulma veya onunla kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu da söyledi.

Fiziksel sağlık: Üst düzey yöneticilerin örnek teşkil etmesi, işyerinde sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmesi ve uzaktan çalışanların sağlıklı bir ev ofis ortamına sahip olduklarından emin olmaları için destek sunmasıyla sağlık ve esenlik işe entegre ediliyor.

Akıl sağlığı: Covid kısıtlamaları, depresyonda önemli bir artışa neden oldu ve birçok işletme artık gelişmiş mentorluk programları ve hatta finanse edilen danışmanlık sunmayı düşünüyor.

DAHA KARMAŞIK ORGANİZASYONLAR

Hayatta kalma mücadelesinde kuruluşlar, ölçek büyüterek ve şirketler arası işbirliğine kapı açarak potansiyellerini en üst düzeye çıkardı. Birleşmeler, devralmalar ve coğrafi çeşitlilik arttı ve iş dünyasının liderleri riski azaltmak ve yönetmek için yeni pazarlara yatırım yaptı. Giderek daha karmaşık hale gelen bu ilişkiler, performans yönetimi, yeni operasyonlar için gerekli becerilerin kazanılması ve organizasyonun farklı bölümlerini birbirine bağlama açısından gelecek için zorluk teşkil ediyor.

DEĞERLERE ODAKLANMAK

Gelecekte başarılı kuruluşlar, misyonlarına net bir şekilde odaklanan, çalışanlarının sağlık ve esenliği ile paydaşların çıkarları ve daha iyi üretkenlik arasında denge kuran kuruluşlar olacak. Birçok çalışan aynı zamanda sosyal ve kurumsal sorumluluk duygusu gösteren işletmelerde çalışmak ister. İş dünyasının liderleri, amaçlarının net olduğundan emin olmalı ve misyonlarını ileriye taşıyan davranışları pekiştirmeli.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx