Kafalar karıştı: Kim bu Ahmet Katie… Casus mu aktivist mi

Programlama mühendisliği alanında yüksek lisansı olan, Türkiye’de ticaretle uğraşan, Suriyeli İnsan Hakları Savunucusu ve Sığınmacı Hakları Platformu üyesi Ahmet Katie, 27 Kasım 2023 tarihinde akşam saatlerinde İstanbul Yusufpaşa’daki işyerinde kayboldu.

6 Aralık’ta Alman devletinin yayın organı DW Türkçe, Katie’nin dokuz gündür kayıp olduğunu dair bir haber yaptı. Haberde, Ahmet Katie’nin eşi, eşinin Suriyeli sığınmacılara yönelik ihlalleri takip ettiğini ve bu yüzden tehditler aldığını anlattı.

DW, Katie’nin eşinin “Ahmet’i bulmak için her şeyi yapmaya hazırım” sözlerini “Türkiye’de yaşayan insan hakları aktivisti Ahmet Katie dokuz gündür kayıp” başlığıyla verdi.

“TÜRKİYE’DE YAŞAMAKTAN ŞU AN İÇİN KORKUYORUZ”

Ahmet Katie’nin akıbetiyle ilgili bilgi almak 6 Aralık’ta İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nde (Mazlumder) basın açıklaması düzenlendi.

Ahmet Katie’nin insan haklarıyla ilgili çalışmalar yapmaya başlamasıyla birlikte tehditlerin arttığını söyleyen eşi, “Tehdit edenleri isim olarak bilmiyoruz. Ancak tehditlerin bazıları devlet tarafından, göç idaresinden oluyordu. Birden fazla yerden böyle tehditler geliyordu.” diye konuştu.

Eşinin kaçırılmasıyla ilgili hala şaşkın olduklarını anlatan Katie’nin eşi yaşadıkları korkuyu şöyle anlattı:

“Şu an korkuyoruz. Çocuklarım ve benim için Ahmet bir yere gittiğinde en az bir mesaj atardı, arardı. Ya da ses kaydı atardı. Biz de endişelenmezdik. Bir anda kaybolunca hem çocuklarım hem de ben ne yapacağımızı bilmiyoruz. Türkiye’de yaşamaktan şu an için korkuyoruz.”

SIĞINMACI HAKLARI PLATFORMU NE DEDİ

Sığınma Hakları Platformu’ndan yapılan açıklamada Katie’den haber alınamaması hakkında şöyle denilmişti:

“Edindiğimiz bilgilere göre Ahmed Katie, pazartesi akşamüstü eşine telefonda eve gelmek üzere olduğunu söylemiş. Ancak eve gelmeyince eşi onu tekrar aradığında telefonunun kapalı olduğunu görmüş.

Ahmed Katie gözaltına alınmadan önce aynı bölgede çalışan bir akrabasına, kendisinin telefonla aranarak ‘Emniyet’ten çağrıldığını’ söylemiş, ancak nereye gitmesi gerektiğini açıklamamış.

Ahmed Katie, son zamanlarda maruz kaldığı taciz ve baskılar nedeniyle Ekim ayının sonunda insan hakları çalışmalarını askıya alma kararı aldığını kamuya beyan etmişti. Sığınmacı Hakları Platformu olarak Ahmed Katie’nin durumuyla ilgili olarak acil bir inceleme yapılması ve nerede olduğu konusunda ailesine ve kamuoyuna bilgilendirmede bulunulması için gerekli tüm çalışmaların yapılmasını istiyoruz.”

STK GÖRÜNÜMLÜ AJAN “DERNEKLERİ”

Odatv’nin edindiği bilgiye göre, sivil toplum kuruluşu adı altında istihbari faaliyet yürüten birçok “dernek” var.

Katie’nin sonrasında, 13 Aralık’ta “casusluk” iddiasıyla tutuklandığı oraya çıktı.

İNSAN HAKLARI AKTİVİSTİ DEDİLER FRANSIZ İSTİHBARATINA ÇALIŞTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Dün düzenlenen operasyonda, Suriye uyruklu Ahmet Katie’nin başında bulunduğu üç kişilik casusluk şebekesinin, Türkiye’yi uluslararası düzeyde suçlayıcı sahte bilgi ve belgeleri Fransız istihbaratıyla paylaştığı ortaya çıktı.

Ahmet Katie, İbrahim Shewaish ve Halis Elnahar adlı üç Suriyelinin, Fransız İstihbarat Kuruluşu DGSE’nin yönlendirmesi ile tüm faaliyetlerini Fransa Paris merkezli Halep Dostları Topluluğu (Coliectif Amis d’Alep) adlı STK’nın yöneticileri üzerinden irtibatlanma sağladığı öğrenildi.

Katie’nin “55 göçmen Meriç Nehri’ne atıldı” ve “Suriyelilere baskı uygulanıyor” yalanlarını yaydığı ortaya çıktı.

Katie’nin Fransa merkezli kuruluşlar ile arasındaki bağlantıyı Hüssam Elnahar’ın sağladığı belirlenirken, Elnahar’ın Katie’ye, “Fransa adına çalışırsan iltica başvurun hızlıca sonuçlanır” dediği tespit edildi. Teklifi düşünmeden kabul eden sözde aktivist Ahmed Katie, istihbarat çalışmalarına hızlıca başladı.

Katie, Fransız Dış İstihbarat Servisi DSGE’de görevli “Irene” adlı kadın istihbaratçıya Türkiye aleyhine bilgi akışını yavaşlatınca, Hüsam Elnahar tarafından ikaz edildi. Elnahar, Katie’ye, “İltica talebin tehlikeye girdi. Çünkü İrene Hanım, sana bilgi akışını yavaşlattığın için kızgın olduğunu belirtti.” dedi. Ahmed Katie’yi sürekli iltica başvurusu konusunda baskı altında tutan Fransız istihbarat servisi bu sayede Katie üzerinden sahadan sürekli istihbarat toplamaya çalıştı.

“ÖZÜR DİLERİM DAHA İYİ ÇALIŞACAĞIM”

Ahmed Katie, Irene adlı Fransız istihbaratçıya sürekli açıklamalarda bulunarak sahada daha iyi çalışacağını belirterek özür diledi. Bir süre sonra Fransız İstihbarat servisi Ahmed Katie’ye yönelik bir operasyon olabileceği yönünde bir istihbarat aldıklarını iletti. Katie’ye telefonlarını İstanbul’da ofisinde bırakmasını ve Bursa’da güvenli bir evde (safe house) beklemesi talimatını verdi.

KİMDİR BU AHMED KATIE

Açık kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 2005-2010 yılları arasında rejim muhalifi olan babasının yerine Suriye’de hapis yatan Katie, 2011-2012 yılları arasında “halkı isyana teşvik ettiği” gerekçesiyle İdlib’de tutuklandı ve ikinci kez hapis yattı.

2013’te hapisten çıktıktan sonra Türkiye’ye yerleşti. 2018’de çalışma izni alarak Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamına girdi.

2022’de Mülteci Hakları Adalet Merkezi’ni kurdu ve mültecilere hukuki danışmanlık yapıyor.

Ajan Katie 12 Eylül 2023’te Ortadoğu Günlüğü sitesine verdiği röportajda Suriyelilere yönelik artan ırkçılıkla ilgili şunları söyledi:

“Irkçılık, Türkiye için gerçekten çok büyük bir mesele. Suriyeliler artan ırkçılıktan çok korkuyor. Maalesef ki medya da bu korkuları artırıyor. Medyanın her iki kesimi de insafsız. İnanın ben de dahil Suriyelilerin çoğu sokağa çıkmaya korkuyoruz. Bir yığın genci bıçakladılar. Sokakta yürürken sürekli etrafımı kontrol ediyorum, arkama bakıyorum, acaba sırtımdan bıçaklayacak biri var mı diye.”

Oğuz Ok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx