Kürtaj tartışması ABD Donanması’nı komutansız bıraktı

ABD’de Cumhuriyetçi senatör Tommy Tuberville, Pentagon’un kürtaj yasakları nedeniyle kendi eyaletlerinde kürtaj yaptıramayan kadın askerlere ve asker eşlerinin yol masraflarını sağlık sigortasından karşılama kararı almasını protesto için Senato’da oybirliği gerektiren 250’den fazla üst düzey askeri atamayı durdurdu.

Serbestiyet’te yer alan habere göre Alabama Senatörü Tommy Tuberville, ABD ordusunun Cumhuriyetçilerin yönetimde olduğu eyaletlerde uygulanan kürtaj yasakları nedeniyle kürtaj yaptıramayan kadın askerlerin veya asker eşlerinin başka eyaletlere kürtaj yaptırmak için gitmeleri durumunda yol masraflarını sağlık sigortasından karşılama kararı almasını protesto etmek amacıyla Senato’daki 250 üst düzey askeri atamayı bloke etme kararı aldı.

BİR İTİRAZ SÜRECİ DURDURUYOR
Senato’da Demokratlar çoğunluk olmasına rağmen, toplu bir şekilde 250 üst düzey atamanın yapılması için oybirliği gerekiyor ve bir senatörün itiraz etmesi durumunda bütün atama süreci duruyor. Demokratların Tuberville’nin blokajını devam ettirmesi durumunda atamaları teker teker Senato gündemine getirmesi gerekiyor, bu da sürecin aylar sürmesi anlamına geliyor.

DONANMA KOMUTANI GÖREVE BAŞLAYAMIYOR
Tuberville’nin blokajı nedeniyle, ABD Donanması Komutanlığı’na aday gösterilen General Eric Smith de göreve resmen başlayamıyor, Senato onay süreci gerçekleşmiyor. Bu nedenle ABD ordusunun 100 yıl sonra ilk kez Donanma Komutanı resmen yok.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx