Okullar Tatil Edildi, Evler Boşaltıldı: Karadeniz Sel ve Heyelana Teslim

Orta Karadeniz’deki il ve ilçelerde sel ve heyelan afeti yaşanıyor. Samsun ve Amasya’da iki kişi hayatını kaybederken, bir kişi kayboldu. Samsun’da beş, Kastamonu ve Sinop’ta iki ilçede okullar tatil edildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından Karadeniz’de birçok il ve ilçede sel felaketi meydana geldi.

Samsun’da bir kişi hayatını kaybetti.

Samsun’un Ladik ilçesine bağlı Alıçlı Mahallesi’nde, birçok hayvanın öldüğü sel sırasında, hayvanlarını köprüden geçirmek isterken dengesini kaybederek düşen Şükrü Köksal, taşkınla birlikte sürüklendi. Köylülerin çabaları sonucu sel sularının içerisinden çıkarılan Köksal hayatını kaybetti.

Sağanak yağışın ardından Samsun-Ordu kara yolunda çökme yaşandı.

Samsun-Ordu kara yolu Kirazlık mevkiinde toprak kaymaları yaşandı. Su birikintilerinin oluştuğu yolda ulaşım tek şeritten kontrollü sağlandı. Yolda ayrıca çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

Canik ilçesindeki Gülsan Sanayi Sitesi’ndeki iş yerlerini su bastı. Sanayi sitesindeki araçlarda sel suları nedeniyle maddi hasar oluştu.

Amasya’da sel sularında kapılan araçtaki 2 kişiden 1’inin cansız bedenine ulaşıldı.

Amasya’nın merkeze bağlı Kızılkışlacak köyü yakınlarında dün otomobille pikniğe giden Murat Ekşi (38), Zilal Şahin (30) ve Serkan Şahin (33) yağmura yakalandı. Araç içerisine sığınarak korunmaya çalışan 3 kişi aniden bastıran sağanak yağış nedeniyle oluşan sel sularına kapıldı.

Serkan Şahin araç içerisinden kendi imkanlarıyla dışarıya çıkmayı başarıp kurtuldu. Murat Ekşi ve Zilal Şahin sel sularının sürüklediği araç ile birlikte gözden kayboldu. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip gönderildi. İki kişinin bulunması için çalışma başlatıldı.

Su altı arama kurtarma ekipleri Murat Ekşi’nin cansız bedenini yaklaşık 150 metre uzaklıktaki sulama göletinde buldu.

Amasya’da, sağanak yağışın etkisiyle merkeze bağlı Kuzgeçe köyü mevkiinde heyelan meydana geldi.

Sel sularıyla birlikte gelen çamur ve taş parçaları Amasya-Taşova D 100 Karayolunu ulaşıma kapattı. Balçık ve çamurla kapanan yolda ilerleyemeyen araçlar kuyruk oluşturdu.

Karayolları, AFAD ve DSİ ekiplerinin suyu tahliye etmesi, taş ve diğer malzemeleri temizlemesinin ardından yol tekrar trafiğe açıldı.

Kastamonu’nun Bozkurt ve İnebolu ilçesinde, gece boyu süren kuvvetli yağış nedeniyle dere suları yükseldi, iş yeri ve evleri su bastı.

Kastamonu’da 2021 yılında sel felaketi yaşanan İnebolu ve Bozkurt ilçelerinde dün başlayan aralıklara etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle taşkın durumuna karşı alarma geçildi.

İlçeyi Kastamonu’ya bağlayan kara yolunun belirli bölgelerinde küçük çaplı heyelanlar yaşandı, Karayolları ekipleri temizleme çalışması yaparak yolları açtı.

Belediye hoparlörlerinden de anons yapılarak esnaftan iş yerlerini açmaması istendi.

İnebolu’nun içinden geçen Söke Çayı ile Bozkurt’un içinden geçen Ezine Çayı’nda su seviyesi yükseldi. İki çayda da taşkın riskine karşı önlem alındı. Çayların kenarlarında taş ve toprak yığınlarıyla barikat oluşturuldu. Belediye hoparlörlerinden de anons yapılarak esnaftan iş yerlerini açmaması istendi.

Samsun’da beş, Kastamonu ve Sinop’ta iki ilçede okullar tatil edildi.

Sinop’ta etkili olan sağanak nedeniyle Ayancık ve Türkeli ilçelerinde tedbir amaçlı olarak taşımalı eğitime ara verildi.

Meteorolojinin ‘turuncu kod’ uyarısında bulunduğu Kastamonu’nun İnebolu ve Bozkurt ilçesindeki tüm okullarda eğitim öğretime 1 gün ara verildi.

Samsun’da etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Ladik ilçesine ek olarak yağışların gün boyu artarak devam edeceği bilgisi alındığından merkez Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde de eğitime bir gün ara verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx