Sadece Türkiye Değil Bütün Dünyada Yatırımcıları Ürküten Senaryolar Konuşuluyor: Altın İçin Yüzde 50 Artış Senaryosu

ABD’nin önde gelen bankalarından Citi, önümüzdeki 12-18 ay içinde ons altın fiyatının 3000 dolar seviyesine kadar yükselebileceği tahmininde bulundu. Bu, şu anda 2000 dolar civarında işlem gören altın için yaklaşık yüzde 50’lik bir artış anlamına gelmektedir.

Citi’ye göre, altın fiyatlarının önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde ons başına 3000 dolara çıkması, üç olası katalizöre bağlıdır. Citi’nin Kuzey Amerika Emtia Araştırmaları Başkanı Aakash Doshi, CNBC’ye yaptığı açıklamada, şu anda 2016 dolardan işlem gören altının, merkez bankalarının altın alımlarını sert bir şekilde artırması, olası bir stagflasyon veya derin bir küresel durgunluk durumunda yüzde 50’ye kadar artabileceğini ifade etti.

Doshi ve diğer Citi analistleri, “3000 dolar altına giden en olası joker yol, mevcut ancak yavaş ilerleyen bir trendin hızla hızlanmasıdır. Gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankaları arasında dolarsızlaşma ve bunun sonucunda dolara güven krizi başlaması” senaryosunu değerlendirdi.

Doshi, bu durumun Merkez Bankası’nın altın alımlarını iki katına çıkarabileceğini ve altın talebinin en büyük itici gücü olan mücevherat tüketimine meydan okuyabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx